Za više od 100 milijuna povećat će se broj stanovnika kineskih gradova do konca desetljeća, a najmnogoljudniju zemlju svijeta je u zadnjih dvadeset godina pogodio neviđen val iseljavanja s ruralnih područja, po novoj službenoj procjeni.
Broj stanovnika kineskih gradova trebao bi se do 2020. popeti na 800 milijuna, a 2010. bilo ih je 666 milijuna, predviđa vladino izvješće čije su dijelove prenijela neka glasila.
Danas gotovo polovica od 1,34 milijarde Kineza živi u gradu, a prije 30 godina u gradu je živio tek svaki peti stanovnik. Ubrzani ritam širenja gradova potaknuo je, među ostalim, kolosalne potrebe što se tiče infrastrukture, prijevoza, energije i pročišćavanja voda.
Ubrzana urbanizacija stvara napetosti u društvu
Ta brza urbanizacija stvara napetost u društvu, budući da kineski seljaci koji dosele u grad ne uživaju ista prava, posebno kada je riječ o socijalnim pravima, zdravstvu i školovanju, kao oni koji imaju status građana.
Stanje je osobito zategnuto na područjima gdje migranti čine velik dio, ako ne i većinu stanovništva.
Predviđanja rasta gradske populacije temelje se na anketi provedenoj lani među "privremenom populacijom" migranata u 106 kineskih gradova.
Migranti se nerijetko sučeljavaju s velikim gospodarskim teškoćama koje je nedavno pogoršala visoka inflacija.
Svaka peta obitelj migranata troši više nego što zaradi, po anketi, dok manje od polovine njih ima zdravstveno osiguranje i izdvaja novac za buduću mirovinu. (Hina/jh)