Prema najnovijoj studiji „GfK Green Gauge Report“ ključni aspekti „zelene“ kulture - od organskog kupovanja do recikliranja - doživjeli su veliki pomak u posljednjih 20 godina. „Zeleno“ također ide digitalno: 29% korisnika pametnih telefona koristi aplikacije da smanje utjecaj na okoliš. Ali, u vrijeme sporog ekonomskog oporavka, ova značajno veća pažnja „ekološkom prijateljstvu“ ipak ne vrijedi za mnoge potrošače jer je rezultira stvarnom kupnjom.
Spomenuta studija pokazuje da je u zadnjih 12 mjeseci 73% potrošača u SAD-u kupilo neki organski proizvod. Proizvodi koji su doživjeli posebno vidljive pomake (od 2007. godine) su hrana, sredstva za čišćenje u kućanstvu, odjeće te hrana za kućne ljubimce.
Dodatno, 93% Amerikanaca kaže da su u proteklih godinu dana učinili nešto na očuvanju, odnosno štednji energije u svom kućanstvu, a 77% ih je učinilo nešto i na štednji vode za potrebe svog kućanstva.
Digitalni mediji pomažu u jačanju „zelene svijesti“. Tako se 29% korisnika smart telefona okrenulo aplikacijama za smanjenje njihova utjecaja na okoliš – taj postotak raste na čak 44% kod Generacije Z (dob od 18 do 22 godine), a na 38% kod Generacije Y (dob od 23 do 32 godine). Najčešće spomenuti tipovi aplikacija su vezani za javni transport i kućne energetske monitore.
Potrošači dodatno navode (njih 18%) da su im društvene mreže glavni izvori „zelenih“ informacija a kao manji izvor informacija društvene mreže navodi još 33% potrošača.
No, „zelena“ svijest i angažman ne znači nužno i „ zelenu“ kupovinu. Usporedba s 2008. godinom pokazuje da su potrošači u SAD-u sada manje spremni platiti više za alternative koje su prijateljske za okoliš i to prvenstveno kod automobila koji manje zagađuju okolinu (pad od 62 na 49%), te energetski štedljivih žarulja (pad od 70 na 60%).
Danas je „zelena“ svijest već zaista sveprisutna – ali potrošači ju sve više nužno povezuju i s višim cijenama stoga je ova spoznaja vrlo bitna za marketing stručnjake i istraživače tržišta. (PS/JK)