Prema rezultatima novog međunarodnog istraživanja, što ga je proveo GfK Custom Reserach, u Brazilu, Kini, Indiji, V. Britaniji i SAD vrlo je velika sklonost korištenju „cloud“ usluga – razvoj i korištenje računalnih tehnologija temeljenih na internetu. GfK studija pokazuje da cijena može ponekad biti i manji nedostatak za prihvaćanje te solucije ali zato je sigurnost podataka ( prvobitno prvenstveno percipirani argument protiv „outsourcing-a“) sada postala prednost.
Kada se pitalo osobe koje odlučuju o IT u poduzećima o konceptu računarstva u oblaku* / „cloud computing“ oni su prvo pomislili na čuvanje podataka izvan kuće s dostupom s bilo koje lokacije i nezavisno od uređaja i aplikacija. Ispitanici u Europi i SAD često to spontano povezuju s mogućom sigurnosti / rizikom za podatke a manje s mogućnosti kao što je troškovna učinkovitost i fleksibilnost. Za tržišta u razvoju - u Brazilu, Kini, Indiji slika je nešto drugačija. Tu se uz „cloud computuing“ prvo asocira troškovna učinkovitost, zatim fleksibilnost te sigurnost. Tek manji dio ispitanika navodi na prvom mjestu rizik / nesigurnost. Na tržištu u razvoju kao što je Brazil, Kina, Indija već postoji prihvat širokog spektra raznih „cloud“ rješenja – mogućnosti udomljavanja infrastrukture podataka i aplikacija van okvira organizacije / firme. Oboje, razina zanimanja i stupanj penetracije nezavisne su od veličine
kompanije. Također, visok je nivo namjere implementacije „cloud“ servisa u naredne dvije godine. U pogledu korištenja situacija je posve drugačija na razvijenim tržištima kao što je Njemačka, V. Britanija, SAD. Na tim područjima manje kompanije (1 do 9 zaposlenih) su već obrađene od „cloud“ servisa i prihvaćanje je veće nego kod velikih kompanija. Planovi za daljnji rast postoje u svim segmentima osim kod malih poduzeća u Njemačkoj. Tamo kod nekih firmi IT stručnjaci rade izvan klasičnog ureda pa su i troškovi održavanja i administracije manji.
Razlozi zbog kojih poduzeća raznih veličina i iz različitih zemalja prihvaćaju „cloud“ rješenja vrlo su raznoliki. Bez obzira na razinu zabrinutosti koja postoji na zapadnim tržištima, sigurnost podataka i pristup podacima iz bilo koje lokacije osnovni su pokretači korištenja „cloud computing-a“. Za gotovo polovinu intervjuiranih IT stručnjaka / donositelja odluka, pitanje sigurnosti (zaštite podataka) spada u 3 najvažnija razloga za korištenje ovog sistema. Za trećinu ispitanih iznimno je važno da je pristup podacima moguć s bilo kojeg mjesta. Samo u Njemačkoj pitanju sigurnosti podataka dat je veći ponder.
Sama cijena „cloud“ usluga je ponekad dvoznačna. Premda se čini razumno korištenje ovog sistema kao reduktora ukupnih troškova IT-a ipak neki imaju dvojbe (42% ispitanih). Time kod dijela zainteresiranih cijena usluge postaje više barijera nego prednost korištenja. Neki od potencijalnih klijenata boje se da će korištenjem „cloud computing-a“ postati suviše ovisni oo vanjskim dobavljačima.
2.
Kod svih ispitanih kao vodeći dobavljači „cloud computing-a“ navodi se Amazon, Apple, Google i Microsoft. U Kini i Indiji navodi se još IBM i Oracle. U Brazilu navode jedino Google i Microsoft. No kada se pita za marku s najvećim povjerenjem tada na prvo mjesto dolazi Microsoft (bira ga 66% ispitanika). Među vodeće spada i IBM (63% ispitanih), te Google (58%). Jedino su ispitanici u Njemačkoj pokazali drugačije mišljenje. Kod njih IBM i Deutsche Telekom uživaju daleko veće povjerenje nego Microsoft i Google.
Računarstvo u oblaku je model (plati koliko koristiš) koji, na zahtjev, omogućuje praktičan pristup, putem računalne mreže, skupu konfigurabilnih računalnih resursa (mrežama, poslužiteljima, spremištima podataka, aplikacijama i ostalim uslugama) koji se mogu brzo pripremiti za upotrebu i staviti na raspolaganje, uz minimalan napor ili interakciju davatelja usluga – definicija prema Nacionalnom institutu za standarde i tehnologije SAD-a. Dakle, IT resursi su na raspolaganju, dostupni su, može ih se zakupiti kada treba i to sve skupa nitko ne mora odraditi nego se automatski stavlja na raspolaganje.
O istraživanju: GfK je u toku srpnja ove godine proveo 1.800 intervjua s IT stručnjacima koji su ujedno i donositelji odluka na ovom području u svojim poduzećima. Zemlje u kojima je provedeno istraživanje su Brazil, Kina, Njemačka, Indija, V. Britanija, SAD. Za intervjuiranje su odabrane kompanije u tri kategorija veličina (1 do 9 zaposlenih, 10 do 249 zaposlenih, 250 i više zaposlenih). (PS/mš)