Acronis, globalni lider u kibernetičkoj zaštiti, objavio je zaključke svog drugog godišnjeg istraživanja Cyber Protection Week, koje je otkrilo opasno razilaženje između potrebe organizacija da čuvaju svoje podatke i neučinkovitih ulaganja koja su iste poduzele pokušavajući postići taj cilj.
Iako su 2020. godine organizacije nabavljale nove sustave kako bi omogućile siguran udaljeni rad tijekom pandemije COVID-19, te se investicije ne isplaćuju. Globalno istraživanje otkrilo je da 80% tvrtki istodobno koristi čak i do 10 rješenja za svoje potrebe zaštite podataka i kibernetičke sigurnosti - no ipak više od polovice tih organizacija pretrpjelo je u prošloj godini neočekivan zastoj zbog gubitka podataka.
Zaključci godišnjeg istraživanja Acronisa, koje je obuhvatilo 4.400 IT korisnika i profesionalca u 22 zemlje s ukupno šest kontinenata, demantirali su mit da će jednostavno dodavanje dodatnih rješenja riješiti izazove kibernetičke sigurnosti i zaštite podataka. Ne samo da investicija u veći broj rješenja nije donijela veću zaštitu, već je u brojnim slučajevima pokušaj upravljanja zaštitom kroz raznovrsna rješenja povećalo kompleksnost, a smanjilo preglednost IT odjelima, što povećava rizik.
Ovogodišnje istraživanje Cyber Protection Week jasno pokazuje kako veći broj rješenja ne donosi veću zaštitu, jer je korištenje različitih alata za rješavanje pojedinih vrsta izloženosti komplicirano, neučinkovito i skupo, rekao je Serguei "SB" Beloussov, osnivač i glavni izvršni direktor kompanije Acronis. "Ovi zaključci potvrđuju naše uvjerenje da je pametniji pristup putem kibernetičke zaštite koja objedinjuje zaštitu podataka, kibernetičku sigurnost i upravljanje krajnjim točkama."
Manjkavo znanje povećava izazove u IT-u
Što je problematika kompliciranija, među korisnicima i IT profesionalcima veći je i jaz u razumijevanju koje su im mogućnosti IT i kibernetičke sigurnosti dostupne, što može dovesti do gubitka dragocjenog vremena, novca i sigurnosti.
Kod svih korisnika koji koriste više rješenja za rješavanje svojih informatičkih i kibernertičko-sigurnosnih potreba, nedostatak transparentnosti u takvim informacijama samo pogoršava stvar. Ne samo da se moraju sjetiti koje rješenje pruža određenu podatkovnu točku, oni se neprestano prebacuju između konzola kako bi pronašli potrebne detalje - što dovodi do neučinkovitosti i propuštenih uvida.
Acronis je odavno prepoznao izazove troškova, učinkovitosti i sigurnosti koji proizlaze iz uporabe više rješenja, zbog čega je tvrtka pionir na području kibernetičke zaštite, integrira vrhunsku kibernetičku sigurnost, najbolji sustav sigurnosnih kopija te upravljanje krajnjim točkama u jednom rješenju. Upravljani pružatelji usluga svoje IT usluge mogu graditi na Acronis Cyber Protect Cloudu, dok tvrtke mogu dobiti iste objedinjene mogućnosti s lokalnim rješenjem tvrtke Acronis Cyber Protect 15.
Pojedinačno slab pristup zaštiti
Istraživanje otkriva i zapanjujuće slab pristup zaštiti podataka među IT korisnicima.
Napori pojedinaca da zaštite svoje podatke ne idu ukorak s prijetnjama, najvjerojatnije zbog pogrešnih pretpostavki (poput uvjerenja da Microsoft 365 izrađuje sigurnosnu kopiju njihovih podataka) ili oslanjanja na automatska rješenja.
Pojedinačni IT korisnici mogu dobiti istu integriranu kibernetičku zaštitu kao i MSP-ovi i IT profesionalci uz Acronis True Image 2021, prvim osobnim rješenjem za kibernetičku zaštitu koje objedinjuje AI-poboljšani anti-malver i višestruko nagrađivano rješenje za izradu sigurnosnih kopija.
Cyber Protection Week akcijske stavke
Izazovi zaštite podataka, aplikacija i sustava nastavit će rasti u postpandemijskom svijetu. Kako bi osigurao zaštitu podataka, Acronis preporučuje pet jednostavnih koraka: