Na području Šibensko-kninske županije od početka godine znatan je porast broja požara na otvorenom prostoru u odnosu na isto razdoblje lani, a prema do sada obrađenom požarima, ukupna nastala materijalna šteta procijenjena je na oko 5.900.000 kuna, rečeno je na konferenciji za novinare u Policijskoj upravi šibensko-kninskoj.
Naime, od početka godine do jučer, 17. ožujka, na području županije ukupno je evidentirano 438 požara na otvorenim prostorima, dok je u istom razdoblju prošle godine evidentirano samo 33 požara ove vrste, istaknuo je na konferenciji županijski vatrogasni zapovjednik Darko Dukić.
Za gašenje ovogodišnjih požara angažirano je ukupno 1.632 vatrogasca, koji su odradili ukupno 5.290 radnih sati, što čini ukupan trošak intervencija u iznosu od 1.392 850,00 kuna. Ukupna opožarena površina je 3.743 hektara, dok je najveća površina koja je bila zahvaćena požarom na području Miljevaca, rekao je vatrogasni zapovjednik Dukić.
Marinko Šaršanski iz Policijske uprave šibensko-kninske istaknuo je da se evidencija požara u Policijskoj upravi, u odnosu na vatrogasce, vodi prema drugim pokazateljima, pa je tako u protekla dva mjeseca ove godine na području PU šibensko-kninske policija ukupno evidentirala 339 požara, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kada je evidentirano ukupno 68 požara, također čini znatan porast.
Kazne za nepoštivanje odredbi
Prema do sada obrađenom požarima ukupna nastala materijalna šteta je procijenjena na oko 5.900.000 kuna, navode iz PU šibensko-kninske.
Do danas su vezano za izazivanje požara, Općinskom državnom odvjetništvu podnijete ukupno dvije kaznene prijave i jedno Posebno izviješće, zbog kaznenog djela dovođenja u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom. Podnijeta su i dva Optužna prijedloga i 15 Obveznih prekršajnih naloga po Županijskoj odluci o mjerama zaštite od požara.
Policija i vatrogsci su još jednom apelirali na građane da prilikom spaljivanja biljnog otpada pridržavaju Županijske odluke o mjerama zaštite od požara na otvorenom prostoru, što znači da prethodno o loženju vatre treba obavijestiti nadležnu vatrogasnu postrojbu i ishoditi odobrenje za loženje vatre na otvorenom prostoru, odnosno pridržavati se preventivnih mjera tijekom spaljivanja. Za nepoštivanje ovih odredbi, čak i ako nije došlo do izbijanja požara, predviđena je novčana kazna u iznosu od 500 do 2000 kuna, a u slučaju izbijanja požara kazne su od 2000 do 5000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. (Hina/SJ)