Gradonačelnik Zagreba se hvali većom gospodarskom aktivnošću, šefica poslodavaca želi manje poreze

Komunikacija Gospodarsko socijalnog vijeća Grada Zagreba je protekle dvije godine znatno podignuta na dobru razinu i konkretno raspravljamo o svim temama koje muče naše članove. Ono što komuniciramo kao Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) je daljnja potreba poreznog rasterećenja, upravo u smjeru smanjenje opterećenja poreza na dohodak, odgovorila je na pitanje Poslovnog savjetnika i Udruga.hr Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, a u vezi ocjene rada gradskih vlasti pod ravnanjem Tomislava Tomaševića (stranka Možemo), neposredno prije 'radnog ručka poduzetnika s gradonačelnikom', održanog u organizaciji HUP-a u ponedjeljak.

Meni je drago da se gospodarstvo dobro razvija u Zagrebu. Povećava se rast u svim sektorima, posebno u sektoru građevinarstva i zbog velikih investicija grada i države i privatnog sektora. Vidimo i veliki iskorak u turizmu. Dobili smo analizu – da je tijekom adventa potrošeno preko 90 milijuna eura što je tri puta više u odnosu na 2016. godinu. Znatno je i smanjeno vrijeme izdavanja građevinskih dozvola.“, odgovorio je potom gradonačelnik Tomašević koji je ubrzo nakon toga predstavio poduzetnicima dosadašnje projekte i najavio neke nove. 

Weber je na 'ručku' također pojasnila kako je porezno opterećenje rada djelomično u nadležnosti lokalnih vlasti, a Grad Zagreb, prema njezinim riječima, ima prostora za njegovo smanjenje. Time bi se omogućilo poduzetnicima da budu konkurentniji i da održivo povećavaju plaće svojih zaposlenika.

Naglasila je i da hrvatski visokokvalificirani radnici snose najveće stope poreza na dohodak te je pozvala na promjene u poreznoj politici Grada Zagreba. Jedan od značajnih izazova za poslodavce, osobito za male i srednje poduzetnike, jest sustav bolovanja. Kako je pojasnila Weber, u Hrvatskoj prvih 42 dana bolovanja plaća poslodavac, što predstavlja velik financijski teret. Zato se u HUP-u zalažu za smanjenje broja dana bolovanja na teret poslodavca te za bolju kontrolu eventualnih zlouporaba bolovanja. 

Petar Šimić, dopredsjednik HUP-ove Udruge malih i srednjih poduzetnika, također je upozorio kako je trošak rada izrazito visok, osobito u Zagrebu.

Rad je daleko najopterećeniji jer od bruta II čak 44 posto odlazi državi, dok su ostali oblici prihoda znatno manje opterećeni.“, naveo je.

Ako tko zamijeti korupciju neka je prijavi

Gradonačelnik Tomašević predstavio je poduzetnicima pomake u funkcioniranju gradskih vlasti te najavio više projekata za koje se nada da će mnoge zajedno napraviti s privatnim sektorom. 

Istaknuo je kako je plaćanje dobavljačima njegova gradska vlast svela na tri mjeseca, što je duplo manje od prethodnih „što govori u kakvom je tada grad bio stanju“.

Ako itko ima iskustva s korupcijom neka se to prijavi. Otvorili smo i platformu za anonimne prijavitelje.“, naveo je.

Tomašević je poduzetnicima istaknuo kako grad ulaže puno u 'zelenu tranziciju'. 

Najavio je i nove velike investicije, među kojima su neke prometne, četrdesetak obrazovnih, kao i gradnja kongresnog centra. Detalji zasad nisu otkriveni, ali, kako je rekao, konkretni planovi uskoro će biti predstavljeni javnosti.

Također je spomenuo i 'priuštivo stanovanje' kao cilj djelovanja gradskih vlasti, a pohvalio je i tvrtku Končar u vezi isporuke novih tramvaja i to prije zadanog roka. „15 godina nije došao novi tramvaj u ZET.“, također je iskritizirao vrijeme vladanja gradom prije njega.

No priznao je kako nije uspio održati obećanje i zatvoriti odlagalište otpada Jakuševac, ali pri tom se opravdao kako će novi centar za gospodarenje otpadom biti gotov do 2026. godine.

mr.sc. Goran Jungvirth za Poslovni savjetnik

(Ps/sm)