HDZ će puniti proračun prodajom vode Arapima

U HDZ-u su pronašli način kako zakrpati siromašni državni proračun i to prodajom vode Arapima. Na taj način proračun bi bio bogatiji za 1,5 milijardi kuna bez značajnih ulaganja ili opterećenja poreznih obveznika, piše Jutarnji list.

Prodaja vode Arapskim zemljama

Iako je deficit u proračunu 15 milijardi kuna, milijardu i pol kuna zarade bez velikih ulaganja svakako bi dobro došlo Hrvatskoj. Radi se o prodaji sirove vode po dolar i pol ili dva dolara za kubik vode te o prodaju pitke vode po cijeni od 300 dolara za kubik vode. Za to bi se crpilo oko jedan posto dostupnih voda. Na taj bi se način kad projekt uđe u potpunu primjenu, oko 2015., svake godine u proračun slijevale 4 milijarde kuna. Na ovom projektu radimo od 2008. i za šest mjeseci prva će faza biti spremna za realizaciju. Zemljama Arapskog poluotoka, koje će iduće godine, samo u domaćinstvima imati manjak od 330 milijuna kubika vode, ponudili smo našu vodu, prvenstveno iz rijeke Omble nedaleko od Dubrovnika i zanimanje je više nego veliko - pojašnjava HDZ-ov predizborni projekt prodaje vode državni tajnik Zdravko Krmek.

Hrvatska u zamjenu za vodu može dobiti naftu

Za vodu je zainteresirano nekoliko zemalja, Izrael, Cipar, Katar, Kuvajt, Oman, Bahrein, afričke zemlje. Njhov manjak vode u domaćinstvima za 15 godina mogao bi biti 465 milijuna kubičnih metara. Načelno je sve dogoverno, a službena potvrda će stići kada se u Hrvatskoj steknu uvjeti za izvoz vode. Voda im je potrebna jer sada dobivaju vodu desalinizacijom mora, a to košta oko dva dolara po kubnom metru i štetno je za okoliš. Voda uvezena iz Hrvatske koštala bi ih oko 1,5 dolara. Godišnje se može izvesti oko 80 milijuna kubika vode bez ikakva utjecaja na okoliš. Hrvatska bi u zamjenu za vodu mogla dobiti i naftu. Za 150 000 tona vode dobili bi 60 000 tona nafte.

Tankeri za prijevoz vode 

Projekt je zamišljen u dvije faze: prodaja sirove vode i prodaja vode za piće. U transportu vode koristit će se prazni tankeri kojim se nafta s Arapskog poluotoka prevozi u Sredozemlje. Spremnici bi se prethodno obložili posebnom folijom. Tako se put tankera produžava samo 5 dana, a trošak od 125 000 američkih dolara po tankeru je zanemariv, objašnjava Krmek. Prodaja vode ne bi utjecala na očuvanje prirode jer ista količina vode se u nekim godinama izgubi zbog suše. (HT)

 

 

 

 

Izvor: Jutranji list, 5. listopada 2011.
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL 

 

 

 

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox