Referendumsko odbacivanje zakona o malom zapošljavanju bolan je udarac za vladu slovenskog premijera Boruta Pahora jer dovodi u pitanje spremnost birača da prihvate reforme za izlazak iz krize, navode slovenski mediji.
U parlamentu već prihvaćeni zakon koji je trebao regulirati područje povremenog zapošljavanja studenata, nezaposlenih i umirovljenika slovenski birači u nedjelju su odbili uvjerljivom većinom. Prema potpunim ali još neslužbenim podacima državnog izbornog povjerenstva, na referendum je izišla trećina upisanih u biračke spiskove, od kojih je zakon podržalo samo 20 posto, dok su ostali glasovali protiv, pa se on neće primjenjivati.
Uvjerljiv referendumski poraz Pahorove vlade pokazuje da ona Slovence nije uspjela uvjeriti u neophodnost reformi potrebnih za izlazak iz krize, ali istodobno svjedoči o rekordno niskoj potpori koju aktualna vlada ima zadnjih mjeseci, navodi u komentaru ljubljanski "Dnevnik".
Sada postaje upitno hoće li na novom referendumu o reformi mirovinskog sustava, koji tek slijedi i koji je za vladu mnogo presudniji, Pahor uspjeti preživjeti ili će u slučaju novog poraza njegova vlada vegetirati do kraja svog mandata na jesen iduće godine, navodi list.
Nastavlja s prijedlozima
Referendum o novom zakonu o mirovinskog osiguranju, koji će biti raspisan u svibnju ili prvoj polovici lipnja, mogao bi u slučaju nove "zaušnice" aktualnoj vladi djelovati ne samo na obnovljene pozive oporbe da vlada ode, nego i na financijsku stabilnost države, navodi u komentaru ljubljansko "Delo".
Središnji slovenski list upozorava da vrijeme za provedbu "strukturnih reformi" za izlazak iz gospodarske krize Sloveniji nemilosrdno teče te da referendumi o tim pitanjima stvaraju "blokade" i osjećaj da se politika ni o čemu ne može dogovoriti.
Komentirajući rezultat referenduma o malom zapošljavanju, Pahor je rekao da je svjestan kako je negativnom rezultatu doprinjela i niska potpora koju među biračima uživa njegova vlada, ali da će s prijedlozima reformi svejedno nastaviti. Reformni napori ove vlade će se nastaviti i sada ćemo svu energiju usmjeriti u to da birače uvjerimo u nužnost mirovinske reforme - rekao je Pahor.
Dodao je da je za reforme dobio mandat naroda na izborima 2008. godine, te da će zakonske promjene za izvedbu strukturnih reformi, ako se ne prihvate sada, kasnije biti još bolnije i dočekati iduću vladu, ma tko je vodio. (Hina/SJ)