Velika većina građana Hrvatske i dalje je zabrinuta zbog krize, za koju smatraju da će potrajati još više od godine dana ili više godina, pokazuje istraživanje agencije GfK provedeno u srpnju na uzorku od 1.000 građana.
Tek dva posto građana smatra da u Hrvatskoj više nema krize, a isto toliko računa da ćemo iz krize izići krajem godine. Da ćemo iz krize izići unutar godine dana smatra 12 posto anketiranih, a najviše, 79 posto misli da će se ona nastaviti još tri ili više godina. Posljedice utjecaja krize i dalje se u kućanstvima najviše odnose na smanjene troškove za odjeću i obuću, pokazuju rezultati istraživanja. Slijede ih smanjenje ili potpuno ukidanje troškova za razonodu te manji troškovi prehrane i osobne higijene.
Četvrtinu kućanstava pogodio je otkaz člana kućanstva na poslu, a 19 posto kućanstava osjeća posljedice smanjenja plaće ili njezina kašnjenja i neisplate. Približno polovina anketiranih boji se gubitka posla, a 65 posto građana se slaže s tvrdnjom da će nezaposlenost i dalje rasti. Trenutnom financijskom situacijom zadovoljno je 23 posto ispitanih građana, a nezadovoljno 49 posto. Ne čudi stoga što njih 69 posto planira manje zaduživanje u sljedećih godinu dana (krediti, minusi, kartice i sl). Područja koja najviše zabrinjavaju građane u Hrvatskoj kada razmišljaju o budućnosti su ekonomska kriza i gubitak posla, pokazuje anketa GfK-a. (Hina/mš)