Američka istraživačka organizacija Conference board izračunala je da je 2013. hrvatski BDP bio 0,4 posto niži nego 1980. godine. Conference je specijaliziran za praćenje dugoročnog ekonomskog rasta, a podaci za BDP usporedivi su i iskazani u stalnim dolarskim cijenama, piše Večernji.hr. Za razliku od Hrvatske, koja u 33 godine nije stvorila nikakvu dodanu vrijednost, Kina je porasla 16 puta, Indija sedam puta, Turska četiri puta, SAD dva i pol puta, a zemlje srednje i istočne Europe 1,2 puta. Gori od Hrvatske jedino su Srbija, koja je na 72 posto iznosa BDP-a iz 1980., Moldavija (75 posto) i Ukrajina (82 posto).
Te je podatke iznio makroekonomist Dubravko Mihaljek na okruglom stolu Ekonomskog instituta o gospodarskom rastu, a oni upozoravaju na niz strukturnih slabosti. Glavni krivac za dugoročnu stagnaciju jest 40-postotni gubitak proizvodnje zbog rata i recesije od 1990.-1993., no problem je i u tome što su izvor rasta bile klasične investicije u građevinu, koja je izrazito ciklička djelatnost ovisna o inozemnim kreditima.
Najsnažniji rast BDP-a imali smo u razdoblju od 2002. do 2008. i zasnivao se na građevini, slično kao i u Španjolskoj, s poznatim posljedicama. Hrvatska ima velikih problema s najvažnijim proizvodnim resursom: radom, obrazovna struktura zaposlenih sporo se mijenja, sve je manje radnih mjesta, a gospodarstvo u posljednja dva desetljeća nije ostvarilo nikakav tehnološki napredak. Zemlja može izaći iz stagnacije jedino ako provede strukturne reforme na tržištu rada, u obrazovanju, istraživanju te smanji javnu potrošnju. PS/S.P. (Izvor: Večernji.hr)