Dok u Europskoj uniji u ovo krizno vrijeme otvaranje zalagaonica postaje sve isplativiji biznis, u Hrvatskoj je one legalne teško pronaći iako ih mnogo posluje ''na crno'', piše Slobodna Dalmacija.
Zalagaonice na crno posluju preko oglasnika, letaka, nude novac uz zalog zlata, automobila i nekretina.
Novinari Slobodne Dalmacije kontaktirali su jedan broj iz oglasnika, na kojem im je gospodin nevoljko ispričao da automobil trebaju dovesti u Zagreba na procjenu i da on, zajedno s pripadajućom papirologijom, ostaje dok se ne vrati pozajmica.
Na pitanje kako se plaća provizija nije želio ništa reći osim da sve ide preko javnog bilježnika i da će se o svemu dogovoriti kad se vide. Na jednom drugom broju nudili su u zalog zlatnu polugu od 50 grama čija je sadašnja vrijednost na svjetskom tržištu oko 2100 eura. Pristali su im dati oko 1600 eura ili 12.000 kuna na tri mjeseca. Cijena pozajmice je mjesečna provizija od šest posto, ili po 720 kuna svakog mjeseca – ukupno 2160 kuna.
Kamate godišnje sežu i do 84 posto
Bez obzira što se ove cijene čine astronomskima, u legalnim zalagaonicama u svijetu nije jeftino posuđivati novac i gotovo je pravilo da one naplaćuju mjesečne provizije koliko banke uzimaju godišnje kamate.
U zalagaonicama se neće dobiti puna vrijednost nekog predmeta, nego oko 80 posto, nadalje, ovisno o vrijednosti založenog predmeta, mogu naplatiti njegovo čuvanje, a svakako će na iznos pozajmice naplatiti proviziju ili kamate koje se u mjesečnim iznosima okvirno kreću od četiri do sedam posto – što na godišnjoj razini može iznositi i po 84 posto. Te se pozajmice odobravaju na rok od tek nekoliko mjeseci. (jh)
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr