Aon Risk Solutions, globalna tvrtka za upravljanje rizicima i članica Aon Corporation,izmjerila je politički rizik u 167 zemalja, odnosno teritorija s ciljem procjene razine rizika deviznih plaćanja, rizika zemlje, političkog uplitanja, poremećaja lanca opskrbe, pravnog i regulatornog rizika te političkog nasilja.
Te pobune i protesti i dalje su glavni uzrok zabrinutosti u 2012. godini. Vidimo da se to odrazilo u smanjenju rejtinga nekoliko zemalja, rekao je Roger Schwartz, viši potpredsjednik za politički rizik službe za krizni menedžment (Crisis Management Practice) tvrtke Aon Risk Solutions.
Pored toga, ishod izbora u SAD-u, Francuskoj, Rusiji i Kini može doprinijeti većoj globalnoj neizvjesnosti.Dužnička kriza u eurozoni i dalje predstavlja značajan rizik i širi se na zemlje koje gospodarski ili na neki drugi način ovise o eurozoni.
Povećan rejting (gdje je sveukupni rizik neke zemlje, odnosno teritorija ocijenjen nižim nego prethodne godine)
Rejting je povećan za sljedeće tri zemlje: Moldavija, Ukrajina, Urugvaj
Smanjen rejting (gdje je sveukupni rizik neke zemlje, odnosno teritorija ocijenjen višim nego prethodne godine)
Rejting je smanjen za 21 zemlju: Azerbajdžan, Bahrein, Bjelorusija, Egipat, Falklandsko Otočje, Gabon, Gvatemala, Gvineja Bisau, Hrvatska, Kolumbija, Libija, Maroko, Oman, Pakistan, Sirija, Svazi, Tajland, Tunis,Uganda, Vijetnam, Zapadna Sahara
Kad je riječ o riziku zemlje (rizik da strana vlada ili vladino tijelo neće poštovati svoje obveze u vezi s otplatom kredita ili druge financijske obveze) u 2012. godini 85 zemalja našlo se u toj kategoriji, između ostalog Hrvatska, Dominikanska Republika, Egipat, Nigerija i Vijetnam. (PS/JK)