HSP je danas iznio uvjete koje bi, po njihovom mišljenju, EU trebala postaviti Hrvatskoj za zatvaranje Poglavlja 23, a među kojima su osuda komunističkih zločina, sređivanje biračkih popisa, ukidanje i revizija zakona o općem oprostu, ukidanje nacionalne segregacije te dostupnost pravne pomoći svim hrvatskim državljanima.
Hrvatska mora pokazati da je zemlja koja neće ni na koji način štiti nikakve ratne zločine, a u tom smislu ni zločine komunizme, rekao je u Hrvatskom saboru na konferenciji za novinare predsjednik HSP-a Danijel Srb. Osvrćući se na sređivanje biračkih popisa, Srb je podsjetio kako Hrvatska ima gotovo 4.700.000 upisanih birača, a nešto više od 4.300.000 stanovnika.
Hrvatska je Zakon o općem oprostu za sudjelovanje u ratu protiv Hrvatske široko primijenila, kazao je dodavši da "iako se u njegovom sadržaju izričito navodi da se on ne odnosi na ratne zločine, taj je zakon primijenjen i na ratne zločince".
Imamo, s jedne strane, situaciju da je gotovo svima koji su sudjelovali u ratu protiv Hrvatske i u njemu počinili užasne ratne zločine to oprošteno, a s druge strane, imamo drukčiji odnos prema hrvatskim braniteljima koji se nalaze pod povećanim pritiskom. U nekim mjestima u Hrvatskoj ima po nekoliko stotina poziva na obavjesne razgovore svih branitelja koji su sudjelovali u određenim vojnim operacijama - kazao je.
Srb je ustvrdio i da Hrvatska mora prepoznati granicu između poštivanja prava nacionalnih manjina i početka politike nacionalne segregacije, izrazivši uvjerenje da je Hrvatska tu granicu prešla. Rekao je i kako postoje neke članice EU kod kojih "pojam nacionalnih manjina u ustavnom smislu ne postoji".
Pravna pomoć mora biti dostupna svim državljanima pod jednakim uvjetima, rekao je Srb navodeći za primjer kapetana Laptala s jedne strane te branitelja Željka Marića koji je još uvijek u srbijanskim zatvorima, a koji, kao je kazao, nemaju jednak tretman. (Hina/MJ)