Saborski klubovi podijelili su se u ocjenama o poslovanju Fine u 2009. - oni vladajući i IDS-ov pohvalili su napore Fine na stabilizaciji poslovanja i prilagodbi novim tržišnim uvjetima, dok su SDP, HNS i HDSSB prigovorili da Fina još uvijek nije definirala položaj na tržištu.
Goran Marić (HDZ) ocijenio je da je Fina na nove uvjete, u kojima je izgubila svoj monopolistički položaj na tržištu financijskih usluga, reagirala pravodobno i dobrim mjerama, posljedica čega je, kazao je, i ostvaren financijski dobitak u ovoj godini.
Pozitivnim je ocijenio strategiju Fine po kojoj je prvo utvrdila optimalnu organizacijsku strukturu, a tek potom i optimalan broj zaposlenika.
U budućnosti možemo očekivati samo dobre rezultate zbog pozitivnih promjena u poslovnoj politici Fine - poručio je Marić, istaknuvši nužnim da Fina iskoristi sve svoje potencijale na tržištu financijskih usluga, posebno u kontroli uplate doprinosa za zaposlene.
Poslovanje Fine u 2009. pohvalio je i Stanko Grčić (HSS), također istaknuvši to što je Fina u kriznim vremenima očuvala svoju stabilnost i likvidnost.
Za Damira Kajina (IDS) Fina je jedno od najzahvalnijih društava u javnom sektoru. Kajin smatra da se za Finu i njezino poslovanje velik prostor otvara u ovrhama, te poziva na jaču organizaciju upravo u tom smjeru.
Nadica Jelaš je, pak, u ime SDP-a izrazila nezadovoljstvo poslovanjem Fine, prigovorivši da Fina, iako je državna agencija, ni nakon osam godina postojanja nije definirala svoj položaj na tržištu.
Upozorila je i da je Fina, kada je provodila program zbrinjavanja viška radnika, istovremeno zapošljavala "članove obitelji visokopozicioniranih HDZ-ovih ljudi", i to na rukovodeća mjesta koja, kaže, nisu postojala ni u vrijeme kada je Fina najbolje poslovala.
Jelaš je upitala i je li u nacionalnom interesu da je ministar financija Ivan Šuker, kao predsjednik nadzornog odbora i u Fini i u Croatia osiguranju, za poslove na šalterima, među kojima su i Finini, pogodovao, ustvrdila je, privatnim interesima jedne švicarske osiguravajuće kuće, umjesto one u državnom vlasništvu - Croatia osiguranja.
Na isto je upozorio i Goran Beus Richembergh (HNS/HSU), kojega zanima je li slučajno da je ministar Šuker predsjednik nadzornih odbora i Fine i Croatia osiguranja te što je s USKOK-ovom informacijom da se preko Fine pokušavalo destabilizirati tržišni položaj Croatia osiguranja.
Beus Richembergh tvrdi i da je Fininoj Upravi "instaliran politički komesar" koji za potrebe vlasti kontrolira stanje u Fini, a toj državnoj agenciji zamjera i što joj se udio troškova za zaposlene u ukupnim troškovima i dalje kreće oko 45 posto, dok je u privatnom sektoru 13 posto, a u javnim poduzećima oko 20 posto.
I Boro Grubišić rekao je kako HDSSB s rezervom prima Finino izvješće, jer, ustvrdio je, nakon političkog uništenja bivše Službe državnog knjigovodstva (SDK), a potom i Zavoda za platni promet (ZAP), došlo se i do Fine, "koja je svedena na minimalne funkcije".
Država nema viziju što s Finom učiniti - ocijenio je.(Hina)