Porezni stručnjak Igor Milinović održao je predavanje na temu Novine i aktualnosti u sustavu oporezivanja.
Mora li račun sadržavati datum isporuke?
Predavanje je započelo temom: Mora li račun sadržavati datum isporuke? Milinović je obazložio kako račun mora sadržavati sljedeće stavke (čl. 15. st. 3. Zakona o PDV-u): mjesto izdavanja, broj i nadnevak, ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika, koji je isporučio dobra ili obavio usluge (prodavatelja), ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika kome su isporučena dobra ili obavljene usluge (kupca), količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga, nadnevak isporuke dobara ili obavljenih usluga, iznos naknade (cijene) isporučenih dobara ili obavljenih usluga, razvrstane po poreznoj stopi, iznos poreza razvrstan po poreznoj stopi, zbrojni iznos naknade i poreza.
Ako račun dobavljača nema datum isporuke, PDV se ne može odbiti kao pretporez, naglasio je Milinović.
Podaci iz porezne kartice ne odgovaraju
Milinović se dotaknuo i teme radnika koji je poslodavcu predao PK (poreznu) karticu iz koje je vidljivo da podaci o boravištu ne odgovaraju njegovom stvarnom boravištu. Primjerice, na kartici je podatak da je radniku boravište u Šibeniku, a stvarno radi u Zagrebu. Što je u tom slučaju dužan napraviti poslodavac? Poslodavac treba obračunati plaću prema podacima iz PK kartice i treba zatražiti od radnika da promijeni PK karticu, a ako to radnik ne učini, treba dopisom obavijesti Poreznu upravu o uočenim netočnim podacima na radnikovoj PK kartici.
Jedno od pitanje bilo je ima li radnik pravo na troškove prijevoza na posao i s posla ako je na bolovanju? To ovisi o izvoru radnog prava (ugovor o radu, pravilnik o radu, kolektivni ugovor, odluka poslodavca). Ako je radnik dio mjeseca na bolovanju prijevoz na posao i s posla je neoporeziv. Ako je radnik cijeli mjsec na bolovanju tada je prijevoz na posao i s posla oporeziv kao plaća.
Mogu li se vanjskim suradnicima neoporezivo isplatiti troškovi službenog puta?
Važno pitanje s kojim se često tvrtke susreću je: Mogu li se vanjskim suradnciima neoporezivo isplatiti troškove službenog puta?
Može u dva slučaja: Ako poduzetnici (profitne tvrtke i obrtnici) isplaćuju takve troškove – oporezivo kao DRUGI DOHODAK (porez na dohodak + prirez + eventualni doprinosi) . kada neprofitna organizacija isplaćuju troškove službenog puta vanjskom suradniku oni nisu oporezivi u sljedećim situacijama (čl. 7. Pravilnik o porezu na doh.): da vanjski suradnik ne prima nikakvu naknadu u neprofitnoj organizaciji. Tada mu se svi troškovi službenog puta mogu isplatiti neoporezivo do propisanih iznosa (dnevnica 170,00 kn, trošak prijevoza, noćenje);i u slučaju da vanjski suradnik prima naknadu za obavljeni posao, neprofitna organizacija može neoporezivo isplatiti uslugu prijevoza i noćenje pod uvjetom da računi glase na neprofitnu organizaciju.
Autor: Jasmina Kolić