IJF: "Što donose nove uredbe o trošarinama?"

Ispunjavanje minimalnih standarda oporezivanja u EU te suzbijanje potrošnje duhanskih proizvoda opravdani su razlozi za povećanje trošarina na cigarete i bezolovni benzin, no, to neće značajnije utjecati na pokrivanje ovogodišnjeg proračunskog manjka od 14 milijardi kuna, a mnogo veći prihodi proračuna ostvarili bi se uspješnijim suzbijanjem krijumčarenja i ilegalne trgovine te identificiranjem poreznih dužnika i naplatom neplaćenih poreznih obveza, ističe Danijela Kuliš u najnovijem aktualnom osvrtu Instituta za javne financije (IJF).

 

Vlada je uz rebalans proračuna donijela dvije uredbe kojima su povećane trošarine na cigarete i bezolovne motorne benzine što bi proračunu u ovoj godini trebalo donijeti dodatnih 260 milijuna kuna prihoda, navodi Kuliš u osvrtu "Što donose nove uredbe o trošarinama?".

Novom Uredbom o visini trošarine na duhanske proizvode, koja će stupiti na snagu 1. listopada ove godine, proporcionalni dio te trošarine povećan je sa 30 na 33 posto od maloprodajne cijene (MPC).

Tim bi se povećanjem udio ukupne trošarine (specifične i proporcionalne) koja trenutno iznosi 50 posto MPC povećao i približio minimalnom iznosu od 57 posto kojeg određuje europsko zakonodavstvo, ističe Kuliš, napominjući kako su trošarine na cigarete u Hrvatskoj niže nego u EU.

Naglašava i kako je udjel ukupne minimalne trošarine u maloprodajnoj cijeni cigareta u zemljama EU u ovoj godini u usporedbi sa 2006. povećan u svim zemljama EU, posebice onima koje su priključene 2004. godine.

Razlozi su ostvarenje minimuma "pravila 57 posto", povećanje proračunskih prihoda te suzbijanje potrošnje cigareta kao mjera zdravstvene, ekološke, socijalne i obrazovne politike.

U skladu sa zahtjevima zdravstvene i ekološke politike trend povećanja poreza na cigarete u EU, prisutan nekoliko posljednjih godina, nastavit će se i dalje što znači da će i hrvatsko zakonodavstvo morati slijediti taj trend, naglašava Kuliš.

Novom Uredbom o trošarinama na bezolovni benzin, koja je stupila na snagu 1. rujna, ta je trošarina sa 2.850 kuna na tisuću litara povećana na 3.100 kuna/1.000 litara. Minimalni iznos trošarine propisan za bezolovni benzin u EU iznosi 359 EUR za 1.000 litara (2.613 kuna/1.000 litara), a samo šest zemalja EU (Bugarska, Estonija, Cipar, Latvija, Portugal, Finska) imaju nižu trošarinu od Hrvatske.

Osvrćući se na učinke povećanja trošarina - povećanje poreznih prihoda i smanjenje potrošnje, Kuliš napominje kako su duhanski proizvodi specifični jer ne postoje slični proizvodi koji ih mogu nadomjestiti pa povećanje njihove cijene ne mora dovesti do pada potrošnje, a smanjenje poreznih prihoda može biti posljedica porezne utaje i krijumčarenja.

Trošarine na naftne derivate najznačajniji su trošarinski prihod i u prva tri mjeseca ove godine činile su 66 posto ukupno naplaćenih trošarina.

Elastičnost cijena, odnosno utjecaj na potrošnju u slučaju povećanja cijena, kod goriva je veća nego kod duhanskih proizvoda, jer postoji i mogućnost supstituta (npr. korištenje javnog prijevoza), ali Kuliš upozorava da povećanje cijena goriva zbog povećanja transportnih troškova može utjecati na povećanje cijena drugih proizvoda. (Hina)
 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox