Večernji list je istražio da li se u ljekarnama poštuju pravila o izdavanju lijekova na recept. Inspekcija Ministarstva zdravstva posjetila je deset ljekarni, a zbog nepoštovanja zakona kaženjena je svaka druga ljekarna.
Inspekcija Ministarstvo zdravstva obavila je kontrolu u tri ljekarne u Splitu, dvije ljekarne u Osijeku i pet ljekarni na području Zagreba. Farmaceutski inspektori nakon uočenih nepravilnosti i manjkavosti, izdali devet rješenja, a prekršajnim sudovima su podnijeli pet optužnih prijedloga, priopćili su iz Ministarstva zdravstva.
Nadzor će se nastaviti, a farmaceutski inspektori nastavljaju kontrolirati izdavanje antibiotika i psihotropskih lijekova kao što su apaurin i praxiten. Ove dvije skupine lijekova ne smiju se izdavati bez recepta. S izdavanjem antibiotika nema problema jer se izdaju na liječnički recept, no bez recepta se u velikoj mjeri prodaju lijekovi za smirenje, rekla je za Večernji list, Mirjana Lerman, načelnica odjela za farmaceutsku inspekciju u Ministarstvu zdravstva.
Uzimanje lijekova mora biti pod kontrolom liječnika zbog krvarenja, ovisnosti i niza drugih štetnih nuspojava. Lerman, kaže kako su farmaceuti često pod pritiskom pacijenata koji inzistiraju da im se proda neki lijek pa često pacijentima progledaju kroz prste. No, otkako su krenule inspekcije bez recepta se ne može dobiti ni običan analgin. Tako je nedavno u Ministarstvo zdravstva stiglo pismo u kojem se žena žali da bez recepta nije mogla kupiti ni analgin. Uz analgin, bez recepta se ne smije prodavati voltaren, ibuprofen osim onog u dozi od 200 mg, apaurin ili praxiten koji se u većini ljekarni mogu kupiti bez recepta.
Prof. dr. Dinko Vitezić, klinički farmakolog smatra kako su Hrvati po kupnji i uzimanju različitih lijekova za spavanje i smirenje vjerojatno vodeći u Europi, te da je potrošnja takvih lijekova kod Hrvata neracionalna. (J.K.)
5,5 milijuna kuna Hrvati su prošle godine potrošili na lijekove za smirenje, od kojih su najpoznatiji apaurin i normabel
23 milijuna kuna građani su potrošili na ibuprofen bez recepta
22 milijuna kuna građani su potrošili na lijekove protiv boli, od kojih je voltaren među najpopularnijim lijekovima
37, 5 kuna građani su potrošili na elektrolite (kalcij, kalij, natrij, magnezij)
5,5 milijuna kuna potrošeno je na vitamin C
10 milijuna kuna potrošeno je za ginko
7 milijuna kuna potrošeno je za vitamine B kompleksa
Izvor: Večernji list, 25. listopada 2010.