Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, nakon što je dio predstavnika proizvođača mlijeka poslije podne ispred Ministarstva prolilo mlijeko, izjavio je kako se probleme mljekara ne smije rješavati na ulici već isključivo argumentirano za stolom.
Jakovina je ponovio kako je jučer na Sastanku savjeta za mlijeko napravljen pomak, gotovo se došlo do kompromisnog rješenja, no na žalost neki predstavnici udruga napustili su sastanak, negiraju zaključke i misle da stvari mogu rješavati prosvjedima.
To nije rješenje jer se tako radi velika šteta mljekarskom sektoru i proizvođačima koji ne mogu predati mlijeko budući da su blokirani ulazi u pojedine mljekare. Ako je promemorija bila neprihvatljiva, treba naći model koji će biti prihvatljiv za obje strane" kazao je Jakovina. Naveo je da vođe udruga, koje su danas prolijevale mlijeko ispred Ministarstva, nisu kooperanti Dukata.
Ti ljudi, koji stihijski i dezinformacijama podgrijavaju nezadovoljstvo i atmosferu kaosa, nisu dobronamjerni i ne rade na dobar način i u interesu proizvođača mlijeka, kazao je Jakovina.
Formiranje otkupne cijene
Ministar je dodao kako je veliki broj nezadovoljnih proizvođača zvao u Ministarstvo i molio za pomoć jer njihovo mlijeko ne može doći do mljekara zbog blokade, a telefonski i putem maila javili su mu se i brojne udruge koje se protive ovakvom način rješavanja problema i ne podržavaju vođe prosvjeda.
Podsjetio je kako je na jučerašnjem sastanku zaključeno da će se, sukladno praksi u Europskoj uniji, cijena mlijeka formirati u dogovoru udruga proizvođača i mljekara. Do kraja veljače svaka će mljekara sa predstavnicima udruga proizvođača definirati model formiranja cijene mlijeka koji će se primjenjivati počevši od veljače ove godine.
Povlačenje otkupne cijene
Proizvođači mlijeka, njih 20-ak, danas poslije podne ispred Ministarstva poljoprivrede prolili su 80-ak litara mlijeka izražavajući time svoje nezadovoljstvo otkupnom cijenom mlijeka. Traže povlačenje Dukatove ponuđene otkupne cijene svježeg sirovog mlijeka za veljaču od 2,30 kuna, što je za oko 40 lipa manje nego do sada, i zahtijevaju prosječnu otkupnu cijenu mlijeka kao što imaju zemlje EU. (Hina/jk)
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL