Vlada koju u Sloveniji želi formirati Janez Janša nastojala bi uštedjeti 800 milijuna iz iz ovogodišnjeg proračuna, kako bi poslala pozitivan signal Europskoj uniji i financijskim tržištima, ali bi se pri tome susrela s otporom sindikata i državnih službenika.
Pema medijskim analizama, nacrt koalicijskog ugovora za buduću vladu, što su ga u nedjelju uskladili čelnici pet stranaka nove koalicije, mogao bi naići na otpor. Prvi je cilj da ove godine svedemo proračunski deficit na 3,5 posto i tako damo signal da se politika može voditi drukčije, toga moraju biti svjesni svi koji preuzmu ministarska mjesta - novac se neće dijeliti nego proračunske izdatke treba smanjiti za 800 milijuna eura u odnosu na prošlu godinu, rekao je u razgovoru za ljubljansko Delo Janez Šuštaršič koji bi trebao preuzeti ministarstvo financija.
Ljubljanski dnevni list Dnevnik navodi da su sindikati i javni službenici vrlo kritični prema nacrtu koalicijskog ugovora. Najveća sindikalna središnjica poslala je potencijalnim koalicijskim partnerima u Janšinoj vladi prosvjed zbog nacrta koalicijskog ugovora koji po ocjeni sindikata znači postupno ukidanje socijalne države jer planira neoliberalistički odnos prema zaposlenima, i favorizira kapital, te predviđa veću privatizaciju javnog zdravstva i preoblikovanje mirovinskog osiguranja.
Janšina Slovenska demokratska stranka SDS, Gređanska lista Gregora Viranta, Slovenska pučka stranka SLS, Demokratska stranka umirovljenika DESUS i kršćansko-narodna stranka Nova Slovenija NSI trebale bi u srijedu potpisati koalicijski ugovor i predložiti Janšu za mandatara nove vlade o čemu bi parlament odlučivao u subotu. (Hina/HT)