Japanska katastrofa izmjenila stavove prema nuklearnoj energiji

Prema najnovijim istraživanjima stavova građana vezano uz nuklearnu energiju, nakon katastrofe u Japanu, raspoloženje građana u Njemačkoj i u SAD-u drastično se promijenilo.

Samo 5% njemačkih potrošača smatra da je nuklearna energija i dalje dobro rješenje na dugi rok. Suprotno, ostali ocjenjuju da je nužna orijentacija na obnovljive izvore energije. Premda se taj trend osiguranja potrebne energije putem obnovljivih izvora javlja već neko vrijeme – prvenstveno iz ekoloških razloga -  sada je posebno porastao interes za solarnu energiju i energiju vjetra. Čak 86% potrošača prihvaća prvo solarnu energiju a na drugom mjestu je energija vjetra - 80%. Javlja se i  pad zanimanja i za hidroenergiju, premda je to danas drugi najvažniji izvor električne energije u Njemačkoj. Tek dva od tri potrošača u Njemačkoj smatra da je potrebno dalje investirati u hidroelektrane.

 Ugljen se ne smatra mogućom  varijantom za zamjenu nuklearkama – tek oko 11% potrošača prihvaća taj vid ulaganja za osiguranje električne energije u budućnosti. Ništa bolje ne  stoje drugi mogući izvori kao na primjer – biomasa / bioplin. S dugoročnog aspekta javlja se  zanimanje za korištenje geotermalne energije.

Može se konstatirati da je katastrofa na Fukushima reaktorima definitivno utjecala na jasnu promjenu stava potrošača u Njemačkoj prema dugoročnom oslanjanju na nuklearnu energiju.

Istraživanje u SAD-u također je potvrdilo ozbiljnu promjenu stava prema nuklearkama  (premda upravo ta zemlje  ima najviše nuklearnih postrojenja u upotrebi  -  104 nuklearne centrale koje daju oko 20% potrebne električne energije zemlje). Sada samo 39% Amerikanaca i dalje podržava izgradnju novih nuklearnih postrojenja dok je u 2009. godini  takvih potrošača  bilo 49%. (PS/JK)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox