Agencija AFP donosi pregled brojčanih podataka o razornom potresu i tsunamiju koji je 11. ožujka pogodio Japan te izazvao havariju nuklearne elektrane Fukushime:
LJUDSKE ŽRTVE: potvrđena je pogibija 3771 osoba u dvanaest sjeveroistočnih prefektura, 8181 osoba proglašena je nestalom, a 1990 je ozlijeđenih (nacionalna policija). Pojedini dužnosnici procjenjuju da bi broj žrtava mogao biti veći od 10 tisuća.
EVAKUACIJA: evakuirano je 556.132 ljudi pošto su izgubile krov nad glavom ili žive u radijusu od 20 km oko nuklearne elektrane Fukushime. Otvoreno je oko 2700 privremenih prihvatnih centara.
BEZ VODE I ELEKTRIČNE STRUJE: oko 1,6 milijuna zgrada je bez pitke vode, a 621.439 kućanstava bez struje (ministarstvo zdravstva).
OŠTEĆENJE ZGRADA: oštećeno je 80.422 zgrada, od čega je 4798 potpuno uništeno (agencija za upravljanje katastrofama).
SPASILAČKE SLUŽBE: država je mobilizirala oko 80.000 vojnika, policajaca i članova spasilačke službe. Vlada je pozvala i pričuvni vojni sastav.
POMOĆ IZ INOZEMSTVA: pomoć je ponudilo 112 država i regija, kao i 23 međunarodne organizacije (ministarstvo vanjskih poslova). Iznos financijske pomoći nije obznanjen.
GOSPODARSTVO:
- Potres će imati "znatan učinak" na japansko gospodarstvo (vladin glasnogovornik). Singapurska banka DBS procjenjuje taj učinak na 100 milijarda dolara ili oko dva posto BDP-a.
- Japanska banka (BoJ) ubrizgala je od ponedjeljka 28.000 milijarda jena (245 milijarda eura) u gospodarstvo.
- Tokijska burza bilježila je u ponedjeljak i utorak pad veći od 16 posto, a u srijedu oporavak od 5,68 posto.
- Brojne su tvrtke djelomice obustavile aktivnost. Toyota je najavila da će u četvrtak obnoviti proizvodnju rezervnih dijelova, no na neodređeno vrijeme neće raditi njezine tvornice za montažu.
- Troškovi potresa za osiguravajuća društva mogli bi dosegnuti 34,6 milijarda dolara (procjenjuje AIR Worldwide).(Hina/mš)