Japanska vlada je objavila novi vremenski plan sanacije nuklearne centrale Fukushime stradale u potresu, kojim se predviđa njezino rušenje koje će se protegnuti kroz razdoblje od 40 godina s obzirom na jako teško stanje u kojemu je centrala i na novu tehnologiju nužnu za taj pothvat.
Radovi će se izvoditi u više etapa, rekao je na tiskovnoj konferenciji Goshi Hosono, ministar za okoliš zadužen za havariju.
Vađenje iskorištenog goriva iz deaktivacijskih bazena treba početi za otprilike dvije godine i potrajat će nekoliko godina, a istodobno će se ojačati sustavi hlađenja reaktora i bazena kao i različita postrojenja. Vađenje otopljenog goriva iz reaktora 1, 2 i 3 počet će za deset godina i trajat će više od dva desetljeća.
Potrebna nova tehnologija
U oba ova slučaja nužna je nova tehnologija, istaknuo je Hosono, budući da se stručnjaci prvi put susreću s ovakvim slučajem: zgrade su oštećene, razina radijacije povišena a gorivo je u cijelosti ili djelomično palo na pod betonske oplate u trima od šest reaktora. Potpuna sanacija centrale koja je teško stradala u potresu i tsunamiju 11. ožujka završit će se tek za 40 godina, predviđa država.
Japanska vlada je u petak odlučila staviti oštećene reaktore Fukushime u hladni pogon, što je važna etapa koja označava stabilizaciju centrale i najavljuje pripremu njezina rušenja. Dok se centrala bude postupno rušila vlasti će se morati pobrinuti za onečišćeni okoliš i za prognanike. (Hina/jk)