Ulazak Hrvatske u Europsku uniju postao je gotovo pa „opipljiva“ stvarnost. Već 1. srpnja 2013. godine RH bi trebala postati punopravnom članicom EU. Članstvo, kao i ovo pretpristupno razdoblje, nosi mnoge benefite, a koliko o svim mogućnostima jedne zemlje kandidatkinje znaju građani Hrvatske, provjerio je časopis Direktor u suradnji s konzultantskom kućom Proago.
Gledajući informiranost Hrvata o EU odlučili smo se skoncentrirati na pretpristupne fondove koji su trebali biti jedna od glavnih pogodnosti za Hrvatsku u ovom pretpristupnom razdoblju. Ipak, čini se, i nije iskoristila sve što je mogla.
Većina ispitanika čula je za pretpristupne fondove, no malo su manje sigurni kad je u pitanju raščlanjivanje fondova na one koji su danas dostupni hrvatskim građanima te one koji su završili sa svojim radom.
I premda posredstvom medija i preko razgovora s poznanicima znaju za ove programe pomoći, tek se 16% ispitanika prijavilo za dodjelu sredstava iz jednog od njih. Većina ispitanih građana ne zna ništa o proceduri za prijavu (49%) ili o njoj zna vrlo malo (39%).
Najčešće projekti iz poljoprivrede
Uglavnom su tražena sredstva za projekte s područja poljoprivrede te prometa i zaštite okoliša (po 6%), a ostala područja pokrivaju ukupno 8% prijava. Od svih prijavljenih projekata, 7% njih je dobilo sredstva, ali zato je više od pola ispitanika izjavilo da namjerava prijaviti svoj projekt za neki od programa pretpristupne pomoći.
Istraživanje provedeno u periodu od 25. travnja do 30. travnja 2012., pokazalo je da su opomene vezane uz lošu informiranost građana o ulasku u EU te pretpristupnim fondovima utemeljene, jer je čak 77% ispitanika izjavilo kako smatra da javnost nije dovoljno obaviještena. Možda bi ovo trebala biti opomena hrvatskim institucijama da do samog ulaska Hrvatske u EU jače porade na informiranju građana o tome kakve mogućnosti im pružaju pretpristupni fondovi te što ih čeka samim ulaskom. Naravno, i ono dobro, ali i ono loše. (PS/JK)