Carinska uprava RH izvijestila je o obvezama fizičkih osoba - proizvođača alkoholnih pića za vlastite potrebe. Prema Zakonu o trošarinama, koji je stupio na snagu 1. siječnja ove godine, uvedena je kategorija "malog proizvođača jakog alkoholnog pića", koja se izravno tiče obveza građana.
''Mali proizvođač alkoholnih pića'' je prema istom zakonu svaka fizička osoba, vlasnik ili korisnik poljoprivrednog zemljišta te vlasnik tvari za proizvodnju jakog alkoholnog pića koji alkoholna pića proizvodi za vlastite potrebe, i to u količini koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola godišnje po domaćinstvu.
Svaka takva osoba dužna je prijaviti nadležnoj carinarnici proizvodnju za vlastite potrebe i registrirati se u registar trošarinskih obveznika. Pri tome nije odlučno je li takva osoba ujedno i vlasnik kotla za pečenje alkohola, već tko je vlasnik tvari s kojima se proizvode alkoholna pića (dropa, voća i sl.).
"Mali proizvođač jakog alkoholnog pića" obveznik je godišnjeg plaćanja trošarine, koju plaća do 31. siječnja tekuće godine za proteklu godinu u paušalnom iznosu.
Ovisno o veličini kotla trošarine 100 ili 200 kuna
Trošarinu obračunava i plaća sam mali proizvođač, u ovisnosti o veličini kotla - za kotao zapremine 40 do 100 litara u iznosu od 100,00 kuna, a za kotao zapremine preko 100 litara u iznosu od 200,00 kuna.
U slučaju da ukupna proizvodnja za vlastite potrebe prijeđe 20 litara čistog alkohola godišnje po domaćinstvu "mali proizvođač jakog alkoholnog pića" dužan je, uz iznos godišnjeg paušala, obračunati i platiti trošarinu od 53 kune po litri čistog alkohola na razliku proizvodnje preko dopuštenih 20 litara čistog alkohola. Dvadeset litara čistog alkohola odgovara količini od 50 litara rakije s volumnim udjelom čistog alkohola od 40 %vol.
"Mali proizvođač jakog alkoholnog pića" dužan je podnijeti nadležnoj carinarnici godišnje izvješće, na propisanom obrascu, o ukupno proizvedenoj količini jakog alkoholnog pića za vlastite potrebe, zapremini kotla i obračunatoj trošarini do 20. siječnja tekuće godine za proteklu godinu.
Pečaćenje kotla
Fizičke osobe koje proizvode jaka alkoholna pića za svoje potrebe obvezne su prijaviti takvu proizvodnju mjesno nadležnoj carinarnici, podnijeti joj godišnji izvještaj o proizvodnji, platiti godišnji paušal, ako je proizvodnja do 20 litara čistog alkohola (ili drugi odgovarajući iznos, ovisno o ukupnoj proizvedenoj količini preko 20 l/č.alk)
Oni koji ne namjeravaju u tekućoj godini proizvoditi jaka alkoholna pića, mogu od nadležne carinarnice zatražiti pečaćenje kotla do 31. siječnja ove godine i tada nisu u obvezi obračunati i platiti trošarinu.
Iz Carinske uprave ističu da malim proizvođačima prodaja alkoholnih pića nije dopuštena. Ako bi namjeravali proizvoditi alkoholna pića za prodaju obvezni su kod nadležne carinarnice zatražiti status ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta-proizvođača ili status proizvođača izvan sustava odgode.
Carinarnica Zagreb nadzorom na terenu u prethodnih devet mjeseci prijavila je ukupno 14 prekršaja s osnova nezakonite proizvodnje ili prometa jakih alkoholnih pića od strane fizičkih osoba. (Hina/SJ)