Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, najmanje 210 hrvatskih državljana, koji prođu iznimno strog i zahtjevan sustav selekcije, dobit će priliku raditi u europskim institucijama u Luxembourgu i Bruxellesu, piše tportal.hr.
Marilyn Carruthers iz Ureda za odnose s javnošću potpredsjednika Europske komisije Maroša Šefčevića kazala je kako radna mjesta vezana uz proširenje EU na Hrvatsku treba odobriti Odjel za proračun na zahtjev Komisije. Carruthers dodaje kako se natječaji temelje na znanju stranih jezika te se, u svjetlu proširenja EU, regrutiraju kadrovi iz zemlje koja ulazi u Uniju.
Radna mjesta za koja se može aplicirati su asistent i administrator, a područja koja se traže su europska javna politika, komunikacije, pravo i ekonomija. Prirodnjaci i jezičari spadaju pod europsku javnu politiku. Šest je institucija u kojima će se zapošljavati, a to su: Europski parlament, Europska komisija, Vijeće regija, Vijeće Europske unije, revizorski sud i sud pravde.
Za asistenta je potrebno imati srednju stručnu spremu, a za administratora se traži visoka stručna sprema. Administratori mogu biti osobe raznih profila: ekonomisti, stručnjaci za komunikacije, znanstvenici, inženjeri, revizori, pravnici, pravnici/lingvisti… Prosječna početna plaća za administratore je između 4.300 i 5.600 tisuća eura bruto. Ipak, valja uzeti u obzir da je riječ o bruto iznosima od kojih se odbijaju doprinosi za mirovinsko i zdravstveno. Pored izdataka za doprinose na dohodak se plaća porez po progresivnoj poreznoj stopi od 27,5 posto do 32,5 posto za navedene iznose.
Stroga testiranja
Važno je istaknuti za svakoga tko želi raditi u Bruxellesu - nužno je izvrsno poznavanje najmanje dva jezika Unije u govoru i pismu, jer se poslovi često obavljaju na više jezika kao i dnevna komunikacija.
Sada slijedi najgori dio. Na eliminacijskim testovima traži se iznimno visoka razina stručnosti i znanja. Eliminacijski test (online) uključuje provjeru sposobnosti verbalnog i numeričkog razmišljanja. Riječ je o čisto matematičkom testu s primjesom statistike, potom apstraktno razmišljanje i mogućnost prosudbe u raznim situacijama.
Nakon i ako kandidat to položi, EPSO (European Personel Selection Office) zove najbolje rangirane (granica je minimalno 80 posto riješenih zadataka) u tzv. assessment centar u Bruxelles gdje kandidate opet testiraju snalaženjem i prosudbom u raznim situacijama. Riječ je o grupnom radu, a testiranje traje čitav dan. Uključuje i pisanje eseja na bilo koju temu. (jh)
Izvor: www.tportal.hr