Klemenčič: Slovenija je relativno koruptivna država

Iako na međunarodnim ljestvicama kotira kao država s niskim stupnjem korupcije, osobito u odnosu na druge tranzicijske države, Slovenija je "relativno koruptivna država", a njezin pravi problem je takozvana visoka, odnosno sustavska korupcija, smatra predsjednik vladinog povjerenstva za suzbijanje korupcije Goran Klemenčič.

Sudstvo godišnje procesuira samo desetak korupcijskih slučajeva, iz čega bi se dalo zaključiti da je to zanemariv problem. To ne odražava realno stanje. Povjerenstvo mjesečno razmatra stotinjak prijava, a ispitivanja javnog mnijena pokazuju trend da ljudi sve više misle da je Slovenija visoko korumpirana država - rekao je Klemenčič u razgovoru za slovenske medije u povodu 9. prosinca, međunarodnog dana borbe protiv korupcije. Klemenčič, koji je mjesto predsjednika povjerenstva preuzeo nedavno, najavljujući angažiranije djelovanje ovog neovisnog vladinog tijela, tvrdi da su međunarodne ocjene vezane na prisutnost korupcije u društvu što ih Slovenija tradicionalno dobiva od udruge Transperency International "možda i previše dobre". Naš je pravi problem visoka, sustavska korupcija. Ona je prisutna i povećava se. U tom pogledu Slovenija je relativno koruptivna država u najširem značenju te riječi - rekao je Klemenčič. Klemenčič navodi da se u Sloveniji korupcija sve više ogleda i kroz poznatu teoriju "zarobljavanja države" (State Capture) koja se ranije primjenjivala za istočnoeuropske i balkanske države u kojima političke i ekonomske elite svoje interese ostvaruju preko države, njezinih mehanizama i agencija iako bi upravo ti mehanizmi trebali braniti javni interes i vladavinu prava. Umjesto svog servisa građani u državi vide mehanizam koji je postao "plijen" bogate elite i interesnih skupina.

Iako je sve izraženiji osjećaj građana da im je samostalna država, koju su prije dvadeset godina s oduševljenjem dočekali, "ukradena" od strane "tajkuna" i koruptivnih političara, možda potaknut i tjeskobom koju je izazvala gospodarska kriza, riječ je o realnom društvenom problemu koji ugrožava kredibilnost institucija, tvrdi Klemenčič. Iako se problem države, koja je navodno talac parcijalnih interesa i povezanih interesnih skupina, u zadnje vrijeme histerizira, činjenica je da visoka korupcija postoji i da se povećava. Gospodarska kriza, drugi val privatizacije, odnosno tajkunizacija, jedva prikriveni međusobni sporovi različitih povezanih interesnih skupina i kapitala, sve to za posljedicu ima sveprisutan pad etičnosti u javnom djelovanju - upozorio je Klemenčič. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox