Koridor kod Neuma dovodi u pitanje Jadransko-jonsku autocestu?

Bez obzira na dogovor o gradnji cestovnog koridora kod Neuma Bosna i Hercegovina nije odustala od projekta Jadransko-jonske autoceste, no hoće li se on realizirati ovisit će o tome što pokaže studija izvodljivosti, izjavio je pomoćnik ministra prometa i komunikacija BiH Izet Bajrambašić.

U izjavi koju u utorak prenosi sarajevski Dnevni avaz Bajrambašić je pojasnio kako je BiH pristala na cestovni koridor kod Neuma zbog pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, a zauzvrat računa kako će dobiti sporazum o "naprednom korištenju luke Ploče" i željezničke pruge od Metkovića do Ploča. To znači da ćemo smanjiti zaustavljanje i dvostruko stajanje (na granici), da nećemo mijenjati lokomotive u Čapljini i td. Moguće je pojednostaviti dosta toga i u vezi s carinskim pregledima, kazao je Bajrambašić podsjećajući kako BiH godišnje preko luke Ploče izvozi i uvozi više od četiri milijuna tona roba a svako nepotrebno stajanje višestruko povećava troškove.

Neumski koridor, kojim bi putnici iz Hrvatske bez zaustavljanja prolazili kroz BiH na putu ka Dubrovniku, još nije ucrtan u strategiju razvoja cesta na području Federacije BiH, no tamo je projekt Jadransko-jonske autoceste. Ta suvremena prometnica kroz BiH bi trebala prolaziti u dužini od oko 100 kilometara sve do granice s Crnom Gorom, a od koridora V c odvajala bi se kod Počitelja i nastavljala Popovim poljem.

Gradili bi se posebni odvojci za Neum, Dubrovnik, Cavtat i druga mjesta na hrvatskom dijelu obale Jadrana. Gradnja koridora kod Neuma, koji bi zapravo predstavljao brzu cestu, sada postavlja dvojbu treba li uopće graditi autocestu kroz Popovo polje s obzirom da bi dvije prometnice u tom slučaju bile veoma blizu pa bi njihova isplativost postala dvojbena. Bajrambašić je upozorio kako do sada zapravo i nije dokazano bi li autocesta kroz Popovo polje bila isplativa i kada se ne bi gradio koridor kod Neuma. Dodao je kako odgovore na to pitanje treba dati studija izvodljivosti . Koridor kod Neuma za BiH u izvedbenom smislu nije problem, tvrdi Bajrambašić podsjećajući kako je riječ o prometnici čija će gradnja tu državu stajati oko pet milijuna eura. (Hina/HT)

 

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

 

 

 


 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox