Srednje strukovno obrazovanje jedno je od najvažnijih dijelova školskog sustava svake države, ono povezuje gospodarstvo i obrazovni sustav, gradi socijalno partnerstvo između škola i gospodarskih subjekata na državnoj i lokalnoj razini, istaknuto je na današnjoj konferenciji "Kvaliteta izobrazbe i zapošljivost" održanoj u organizaciji Hrvatske obrtničke komore u suradnji s Europskom zakladom za obrazovanje (ETF).
Potpredsjednik HOK-a Vlado Crkvenac istaknuo je kako se hrvatski obrazovni sustav mora prilagoditi obrascima sustava za koje se zalaže Europska unija, pri čemu svi moraju preuzeti odgovornost za svoj dio posla u zajedničkom projektu kojemu je cilj povećanje kvalitete u stjecanju vještina, znanja i kompetencija mladih ljudi.
Viši stručnjak za razvoj ljudskog kapitala iz ETF-a Vaclav Klenha istaknuo je kako su u vrijeme krize pitanja kvalitete obrazovanja još važnija nego inače, kako škole moraju pratiti put učenika te koliko su uspješni u zapošljavanju.
HOK je unazad godinu dana bio nositelj projekta "Povezanost kvalitete strukovne izobrazbe za obrtnička zanimanja i zapošljivost", koji je financirala Europska zaklada za obrazovanje.
U prvoj fazi bilo je uključeno 1.167 učenika završnog razreda u 26 zanimanja iz 80 škola, u drugoj fazi 340 osoba u 21 zanimanju, a u trećoj fazi 55 obrtnika poslodavaca i 180 obrtnika kao kontrolni uzorak.
Među ostalim, rezultati su pokazali da su praktične vještine usvojene tijekom naukovanja u obrtničkoj radionici od presudnog značaja za kvalitetno obavljanje posla u izučenom zanimanju, kao i da poslodavci, ukoliko postoji prilika, vrlo rado zapošljavaju učenike koji su kod njih bili na naukovanju.(Hina)