Loše i u susjedstvu: Gospodarstvo BIH na rubu ponora

Bosanskohercegovačko gospodarstvo nalazi se na "rubu ponora" a razvidno je i njegovo značajno zaostajanje u odnosu na druge zemlje regije, procjena je Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK) iz koje je u srijedu upućeno upozorenje bosanskohercegovačkim vlastima da se moraju ozbiljno suočiti s posljedicama ovakvog stanja.

Kako je u Sarajevu izjavio analitičar VTK BiH Igor Gavran, statistički promatrano bosanskohercegovačko gospodarstvo nije u recesiji, no bilježe se konstantni negativni trendovi i nema naznaka skorog oporavka.

Stopa rasta bruto-društvenog proizvoda u ovoj godini može dosegnuti do 0,5 posto, a ista prognoza vrijedi i za naredne dvije godine, kazao je Gavran pojašnjavajući kako je izgledno da se s takvim razvojem događaja BiH može naći u recesiji kada sve druge države iz nje iziđu. Gavran je istaknuo kako je temeljni problem u strukturi bosanskohercegovačkog gospodarstva koje je ovisno o "uvozu svega i svačega", dok je izvoz orijentiran glavnom na poluproizvode i sirovine.

Pad investicija

Analitičar VTK BiH Duljko Hasić ocjenjuje kako BiH bilježi "dramatičan zastoj" u odnosu na druge države regije. Ilustrirao je to podatkom kako je u protekloj godini BiH privukla strane investicije od simboličnih 125 milijuna eura dok je u ostatak regije investirana milijarda eura.

Od početka ove godine u BiH je iz inozemstva izravno investirano tek nešto više od 600 tisuća eura, a u VTK imaju potvrdu kako je, primjerice, Austrija najavila da odustaje od planiranih 50 milijuna eura investiranja u BiH u ovoj godini.

Hasić je istaknuo kako je to nedvojbeno povezano s nepovoljnim okruženjem koje odbija inozemne investitore, a kao ilustraciju ponudio je činjenicu da su različiti fiskalni i parafiskalni nameti u BiH veći od 73 posto. Svemu tome valja dodati i podatak o 550 tisuća nezaposlenih u BiH odnosno stopi nezaposlenosti od 44 posto čime je, po Hasićevim rječima, dosegnuta "psihološka granica".

Temeljnim problemom u VTK BiH smatraju neosjetljivost vlasti za ovakve probleme i nespremnost da se provedu strukturalne refrome koje bi potaknule jačanje gospodarstva, a posebice izvoza. (Hina/jk)

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox