Najava: Međunarodni simpozij o gospodarenju otpadom 25. i 26. studenog

Međunarodni simpozij o gospodarenju otpadom održat će se 25. i 26. studenog ove godine u Zagrebu (Gornji Grad, Dirilometodska ulica 5) po jedanaesti put. Na prošlom, desetom međunarodnom simpoziju, sudjelovalo je više od 300 sudionika iz 12 zemalja.
Ove godine izlaganje prihvadenih i recenziranih stručnih radova odvijat de se kroz dva dana (25. studenog – četvrtak i 26. studenog – petak), a u isto vrijeme organizirat de se posjete građevinama za gospodarenje otpadom u Zagrebu (CIOS – reciklaža metalnog otpada, Odlagalište neopasnog otpada Prudinec – Uređaj za čišdenje procjednih voda).

Veliku pozornost imat će tri okrugla stola s temama:

A - CSGO i CGO je od samog početka, prije dvadeset godina, bili središnja tema Simpozija. U Republici Hrvatskoj strateški je zacrtan održivi razvitak sustava gospodarenja otpadom na regionalnim odnosno županijskim CGO (Centrima za gospodarenje otpadom). Problemi s lokacijom i pripremama za gradnju CGO-a u središtu su pozornosti, jer neke udruge građana protestiraju protiv lokacija odnosno tehnologija nekih CGO.

O važnosti CSGO i CGO na Simpoziju govore:

Walter Mondt (Belgija): „Gospodarenje otpadom u Flandriji“;
 Markus Töpfer (Njemačka): „Probni projekt sortiranja kudnog smeda“;
 Gottfried Neuhold (Švicarska): „Organizacija gospodarenja otpadom u Zürich-u“;
 Tomislav Domanovac: „Izbor lokacija CSGO u RH“;
 Martin Steiner (Austrija): „Tehnologije MBO u CSGO“

B - Obrada otpada obvezna je prije odlaganja. Otpad je prije svega vrijedan resurs. U tom cilju obrada se, kako predviđa i aktualna EU Uredba, određuje i u funkciji održivog odlaganja i u funkciji iskorištavanja prirodnih vrijednosti (materijalnih i energetskih). Švicarska kao prva zemlja u svijetu odlaže isključivo obrađeni otpad. U toj zemlji, kao i mnogim razvijenim zemljama (Japanu, Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj itd.), gotovo da nema vedeg europskog razvijenog grada koji nema postrojenje za termičku obradu komunalnog otpada. U isto vrijeme neke udruge građana i neki stručnjaci potiču MBO prije termičke obrade, odnosno osporavaju ekološke vrijednosti termičke obrade.

Na okruglom stolu o ovoj temi biti de posebno zanimljiva izlaganja:

 Pat Swords (Irska): „Prednosti i nedostaci termičke i mehaničko biološke obrade otpada“;
 Gianluca Intini (Italija): „Opravdanosti biološke stabilizacije onečišdenih lokacija“;
 Theofanis Lolos (Grčka): „Case Study of MBT Plan in Larnaca“;
 Matthias Kühle–Weidemeier (Njemačka) otvara pitanje „Da li stvarno trebamo termičku obradu otpada?“

C - Odlaganje otpada, s posebnim osvrtom na domene bioreaktorskog odlagališta; odlaganje otpada u svijetu je još uvijek najčešda metoda zbrinjavanja otpada. Održivo gospodarenje otpadom pretpostavlja njegovo iskorištavanje i obradu prije odlaganja.

Na ovu temu naročito de biti zanimljiva izlaganja:

 Mensur Mulabdid (Hrvatska): „MBO i bioreaktorsko odlagalište“;
 Stuart Edwards (SAD): „Istražni radovi u funkciji zatvaranja odlagališta“;
 Mathias Kühle–Wedemeier (Njemačka): „Prvo foto-voltno postrojenje integrirano u prekrivni sustav odlagališta“.

 

Posljednjih godina u RH učinjeni su izuzetno vrijedni pomaci u uvođenju održivog gospodarenja otpadom (ambalaža, autokaroserija, autogume, ulje, e-otpad itd). Sve je više u RH sredina (Čakovec, Krk, Crikvenica itd.) koje zavrjeđuju pohvale. Ima li problema i kako iste uspješno riješiti, bit de posebno zanimljivo čuti i sudjelovati na Okruglim stolovima koji vremenski nede biti ograničeni. (PS/SJ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox