Mali poduzetnici i obrtnici vrlo su važni klijenti Zagrebačke banke koja nastoji svoju ponudu i kreditne linije što bolje prilagoditi zahtjevnim uvjetima njihovog poslovanja. O tome za Poslovni savjetnik govori Nenad Mećava, direktor Poduzetničkog bankarstva Zagrebačke banke.
PS: Zagrebačka banka drži četvrtinu hrvatskog tržišta. Jedan od važnih segmenata klijenata svakako su mali poduzetnici i obrtnici. Što im nudite?
- Zagrebačka banka nudi širok spektar kreditnih proizvoda koji su svojim uvjetima prilagođeni različitim poslovnim potrebama malih poduzetnika i obrtnika, koji su naši vrlo važni klijenti. Naš je cilj kreirati proizvode koji će u potpunosti odgovarati njihovim potrebama, za što su dobar primjer posebne kreditne linije za financiranje maslinara i vinara. Među ostalim, u ovoj godini planiramo svoju ponudu proširiti posebnim ponudama za male hotele i restorane, poljoprivrednike, kao i za zdravstveni segment.
PS: Kakva je potražnja za kreditima u trenutnim gospodarskim okolnostima?
- Činjenica je da, s obzirom da kriza još uvijek traje, prevladavaju krediti za restrukturiranje i kratkoročni krediti za likvidnost. S obzirom da su posljednjih godina uglavnom svjedočili negativnim trendovima, poduzetnici su oprezni i teško ulažu u veće investicije, koje imaju povrat od 5 do 10 godina. Iako se ponekad govori da banke nemaju dovoljno sredstava za kreditiranje poduzetnika, problem nije u izvorima financiranja, već je situacija takva da je pravi problem nedostatak kvalitetnih projekata. Kao grana u kojoj ima najviše potražnje za kreditima izdvojio bih energetsku učinkovitost.
PS: Kakva je kreditna linija za ovo „zeleno“ područje?
- Zagrebačka banka je prva na tržištu u 2010. ponudila Zelene kredite za poslovne subjekte i to za financiranje kupnje i ugradnje solarnih sustava za proizvodnju električne i toplinske energije kako za vlastite potrebe tako i za prodaju električne energije Hrvatskoj elektroprivredi (HEP) te za poboljšavanje energetske učinkovitosti. Osim kreditiranja, naš je cilj i povezati tržište, kako bi ono na neki način bilo u potpunosti integrirano, od proizvodnje do krajnjeg kupca.
PS: Kako se suradnja s jedinicama lokalne uprave i samouprave odražava na povoljnije kreditiranje?
- Kao i u slučaju programa poput HBOR-a i HAMAG-a, gradovi, županije i obrtničke komore omogućavaju povoljnije financiranje krajnjim korisnicima. I u 2012. godini nastavili smo dosadašnju uspješnu suradnju s obrtničkim komorama i udruženjima obrtnika kroz posebno dogovorene uvjete kratkoročnog i dugoročnog kreditiranja, kojima su obrtnicima i nadalje dostupna sredstva uz nižu kamatnu stopu od komercijalne i uz niže troškove realizacije kredita.
PS: Nudi li Zagrebačka banka i programe namijenjene korisnicima sredstava EU?
- Ponuda Banke obuhvaća i modele financiranja za potencijalne korisnike bespovratnih sredstava iz fondova Europske unije. IPARD, pretpristupni program EU namijenjen poticanju ulaganja u poljoprivredu i ruralni razvoj, sjajna je stvar s obzirom da se njime mogu dobiti bespovratna sredstva. U svakom slučaju, on predstavlja ogromnu polugu da neki projekt lakše udovolji kriterijima banke.
PS: Budući da su obrtnici jedan od važnih segmenata vaših klijenata, kako im pristupate?
- Osim razvoja već tradicionalno dobrog poslovanja s hrvatskim obrtnicima, Zagrebačka banka jedan je od glavnih partnera Programa „obrtnik&partner“ koji je nastao s ciljem promicanja interesa hrvatskoga obrtništva, a u suradnji sa Hrvatskom obrtničkom komorom. U sklopu programa svim registriranim obrtnicima, članovima HOK-a, izdana je Visa obrtnička kartica koja objedinjuje ulogu identifikacijske kartice Hrvatske obrtničke komore i platežne kartice za plaćanja roba i usluga u zemlji i inozemstvu. Upravo je u tijeku akcija u kojoj do kraja lipnja naši timovi s partnerima obilaze tisuće obrtnika diljem cijele zemlje. Pritom, uz savjete koji su mnogim obrtnicima dobrodošli kako bi što uspješnije poslovali, naše ekipe osluškuju njihove potrebe kako bismo na njih mogli što bolje odgovoriti.
PS: Možete li reći nešto više o natječaju „Donacija godine 2012“ koji je ove godine namijenjen upravo obrtnicima?
- Zabina „Donacija godine 2012.“ ove se godine dodjeljuje najuspješnijim projektima iz sfere tradicijskog obrtništva. Dakle, obrtnici su se na natječaj mogli prijaviti s originalnim proizvodima koji se temelje na tradicijskim motivima odnosno prepoznatljivim obrtničkim tehnikama. Najuspješnijim projektima, za koje uz stručnu komisiju može glasati i javnost putem Facebooka, bit će dodijeljeno 150.000, 100.000 odnosno 50.000 kuna, na svečanosti koja će se krajem mjeseca održati povodom 160. obljetnice Hrvatske obrtničke komore.
Činjenica je da, s obzirom da kriza još uvijek traje, prevladavaju krediti za restrukturiranje i kratkoročni krediti za likvidnost. S obzirom da su posljednjih godina uglavnom svjedočili negativnim trendovima, poduzetnici su oprezni i teško ulažu u veće investicije, koje imaju povrat od 5 do 10 godina.