Novi model decentralizacije Hrvatske: umjesto 20 županija, 7 regija

Zagrebački Ekonomski institut predložio je novi model decentralizacije Hrvatske. Umjesto 20 županija imali bismo 7 regija i duplo manji broj općina i gradova od dosadašnjeg.

 

Tako je to zamislila studija "Analitička podloga za učinkovitu decentralizaciju" pod vodstvom dr.sc. Dubravke Jurline Alibegović. Studiju je naručila Hrvatska zajednica županija, a Jurlina Alibegović objašnjava da se proračunski kapaciteti jedinica lokalne samouprave razlikuju, dok sve općine i gradovi (osim velikih) imaju iste ovlasti pa se kvaliteta javnih usluga uopće ne može uspoređivati. Više od polovice ih nema dovoljno novaca za djelotvoran rad, čak 275 ih ima "poseban status financiranja". Samo 34 grada imaju dovoljno sredstava za školstvo, zdravstvo i socijalnu skrb.
Za bolje funkcioniranje javnih usluga studija predlaže 3 vrste mjera: raspodjelu obaveznih nadležnosti između općina, gradova, velikih gradova i regija, promjenu načina financiranja za stabilnije prihode te reorganizaciju lokalnih jedinica.

 

Sedam regija Hrvatske

 

Teritorij Hrvatske trebao bi se dijeliti prema broju stanovništva, proračunskom kapacitetu te povijesnim i kulturnim kriterijima. Općine bi trebale imati najmanje 2000 stanovnika, gradovi 10 tisuća, veliki gradovi 35 tisuća. Imali bismo 7 regija umjesto županija, a svime ovime barem polovica općina i gradova izgubila bi svoj status. To bi se u najvećoj mjeri dogodilo u Primorsko-goranskoj i Ličko-senjskoj županiji. (MJ)

 

STATUS GRADA BI ZADRŽALI:

Rijeka
Opatija
Crikvenica

 

STATUS GRADA BI IZGUBILI:

Bakar
Cres
Čabar
Delnice
Kastav
Kraljevica
Krk
Mali Lošinj
Novi Vinodolski
Rab
Vrbovsko

 

STATUS OPĆINE BI IZGUBILI:

Baška
Brod Moravice
Dobrinj
Fužine
Klana
Lokve
Mošćenička Draga
Mrkopalj
Punat
Skrad
Vrbnik

 

Izvor: Novi list, 3. studeni 2010.

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox