Zatrpani ste e-mailovima, čeka vas sastanak s klijentima, ne da ne znate gdje su potrebni papiri, nego ne znate gdje vam je glava. Zvuči poznato?
Dobra organizacija vremena olakšava nošenje sa stresnim situacijama na poslu, mnoštvom obveza i kratkim rokovima. Ljudi koji dobro upravljaju svojim vremenom usredotočeniji su na radne zadatke i bolje pripremljeni.
Osim psihičkom zdravlju, organiziranost je velikim dijelom zaslužna i za poslovni uspjeh. Po tome koliko su organizirani možemo razlikovati uspješne od neuspješnih ljudi. Jedni stignu sve, a drugi muku muče s rokovima i nagomilanim obvezama. Ako pripadate ovoj drugoj skupini, vrijeme je da usvojite neke od navika organiziranih ljudi.
Planirajte
Planirajte svoj dan unaprijed, bilo da se radi o ranijem dolasku na posao, sastanku s klijentima, održavanju važne prezentacije. Kako bi stali na kraju neorganiziranosti na poslu, morate imate jasan osjećaj koje to zadatke uopće trebate obaviti kroz tjedan ili mjesec, a to ne možete bez planiranja. Planiranje će vam pomoći da prepoznate prioritete.
Radite popise
Sve što morate napraviti zapisujte. No, popis zadataka koji morate obaviti u jednom danu ne bi smio imati više od pet stvari. U protivnom ćete sami sebe preopteretiti obvezama koje nećete obaviti. Zadatke složite po važnosti i ne odustajte dok ne obavite one najvažnije koliko god vam bili ponekad mrski.
Nema smisla raditi popise ako ih se nećete pridržavati.
Vremenski okvir
Odredite vrijeme koje vam je potrebno za pojedini zadatak, no budite realni pri tome. Posao će trajati onoliko koliko mu date vremena. Ako imate samo dva sata za određeni posao, koncentrirat ćete se i brzo završiti. No, ako vam se dopusti, vrlo je vjerojatno da ćete otezati do krajnjeg roka.
Delegirajte zadatke
Osobe opsjednute kontrolom misle da sve mogu same, teško se organiziraju i jednostavno nemaju dovoljno vremena za sve što ih čeka tijekom radnog dana.
Kada ste zatrpani poslom, ne ustručavajte se tražiti pomoć suradnika. Ako vam to položaj dopušta, dajte podređenima jedan dio zadataka, barem one rutinske zadatke koji vam oduzimaju vrijeme i pažnju.
Smanjite nered
Ništa ne potiče neorganiziranost više od nereda. Oko vas su hrpe papira, šalice od kave, kemijske olovke, zahvalnice? Tada nije ni čudo što vam pažnja vrluda, a posao stoji. Napravite sistem pospremanja stvari koje vam najbolje odgovora, stvari koje ste koristili odmah vraćajte na njihova mjesta, sve nepotrebno uklonite ili bacite. Odredite vrijeme za pospremanje radnog mjesta, primjerice 15 do 30 minuta svakoga petka.
Ustrajte
Nemojte očekivati kako ćete postati organizirana osoba preko noći. Organiziranost nije talent s kojim se rađamo nego vještina koju svatko može naučiti. Dajte sami sebi vremena dok ne steknete navike organiziranje i nemojte se gristi ako ponekad ne uspijete napraviti sve što se zamislili. Naposljetku, nitko nije savršen, čak ni oni super organizirani.
Autor: Jasmina Kolić