U sklopu Svjetskog dana hrane danas se u Osijeku održava seminar pod ovogodišnjim geslom Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) "Ujedinjeni protiv gladi".
Ojačati međunarodnu i nacionalnu solidarnost u borbi protiv gladi jedna je od tema tog seminara koji su, pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Ive Josipovića i Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, organizirali Hrvatska agencija za hranu (HAH), Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) i Svjetska zdravstvena organizacija - Regionalni ured za Europu (WHO Europe).
Otvarajući skup, ministar poljoprivrede Petar Čobanković posebice je istaknuo kako u Hrvatskoj, na svu sreću, nema gladnih, ali je nužno uključiti Hrvatsku u svjetsku borbu protiv gladi koja pogađa milijune ljude. Na proizvodnju hrane utječu i globalne klimatske promjene, ali i sve veći broj stanovnika svijeta, rekao je ministar.
Istaknuo je da je Hrvatska, kad je u pitanju sigurnost hrane, zemlja u kojoj se o tome posebno brine, o čemu, dodao je, svjedoči i nedavno zatvaranje poglavlja o sigurnosti hrane kao nužnog preduvjeta za ulazak Hrvatske u Europsku uniju.
Hrvatska je s tim u vezi uskladila svoje zakonske okvire s EU, a posebno je važno naglasiti da je zemlja koja ima velike mogućnosti za proizvodnju hrane, pri čemu su, rekao je Čobanković, "bitni preduvjeti uređenje zemljišta, kanalske mreže i navodnjavanje". Nažalost, vremenske nepogode pogađaju i Hrvatsku, rekao je ministar i podsjetio da su ove godine u dijelovima gdje je najveća proizvodnja hrane, poput Slavonije i Baranje, počinjene velike štete.
Stjepan Tanić iz FAO-ova Regionalnog ureda za Europu i Centralnu Aziju i regionalna savjetnica za sigurnost hrane iz WHO-a Hilde Kruse istaknuli su kako danas u svijetu ima oko milijardi ljudi koji su ili gladni ili na rubu gladi te da je obveza svjetske politike ozbiljno se baviti tim problemom. Skup u Osijeku ocijenili su važnim doprinosom u zajedničkom sagledavanju mnogih problema, od utjecaja klimatskih promjena na proizvodnju hrane do sigurnosti hrane itd.
Na seminaru "Ujedinjeni protiv gladi" ugledni svjetski stručnjaci i znanstvenici upozorit će na glad kao socijalni problem, dati pregled FAO-ovih aktivnosti u regiji te predstaviti nacionalne smjernice akcijskog plana za hranu i prehranu. Posebice će, istaknuto je, upozoriti na utjecaj klimatskih promjena na sigurnost hrane i vode te na sigurnost hrane "kao globalni imperativ".
Sudionike skupa pozdravila je i ravnateljica Hrvatske agencije za hranu Zorica Jurković, koja je tom prigodom izrazila zadovoljstvo što se tako važan skup održava u Osijeku, ne samo zato što je Osijek središte Slavonije, žitnice Hrvatske, nego i centar regije koja je u posljednje vrijeme pogođena čestim prirodnim katastrofama zbog klimatskih promjena i gdje je sve više socijalno ugroženih osoba.
Na novinarski upit kakvo je stajalište Hrvatske o GMO hrani, ministar Čobanković je odgovorio da Hrvatska u tom pogledu ima izrazito konzervativan pristup jer još nema dovoljno znanstvenog istraživanja o utjecaju GMO-a na zdravlje ljudi. "Tu smo konzervativniji čak i od zemalja EU-a", dodao je ministar Čobanković. (Hina)