U posljednjih mjesec dana donesene su odluke o prodaji 410 kuća i stanova u Hrvatskoj čiji su ih vlasnici izgubili u ovrhama, piše Novi list. Očevidnik Hrvatske gospodarske komore tako pokazuje da je u periodu od 10. rujna svakog dana bez doma ostalo 15 obitelji.
Sveukupno 819 nekretnina trebalo bi se prodati do 16. prosinca ove godine. Broj stanova prodanih ovim putem povećao se u odnosu na prošlu godinu i to za oko 100 stanova, a isto se događa i s prodajom kuća. Sveukupno, do kraja ove godine trebalo bi se prodati 270 nekretnina više nego lani. Ukupna vrijednost tih nekretnina iznosi 934 milijuna kuna.
Osim obiteljskih kuća i stanova čija ukupna vrijednost iznosi 770 milijuna kuna, na popisu nekretnina za prodaju su i industrijska postrojenja u vrijednosti 163 milijuna kuna. Startne cijene koje se nude na dražbi kreću se od nekoliko stotina kuna (primjerice za pašnjake) do nekoliko desetaka milijuna kuna (za zgrade).
Problemi s "oslobađanjem"
Na popisu nekretnina nalazi se i tridesetak kuća s okućnicom, dvorištem, voćnjakom ili oranicom uz koje stoji oznaka "nisu slobodne od osoba i stvari". Ovo zapravo znači da bi budući vlasnici mogli imati problema s lakim useljavanjem tj. s "oslobođenjem" kuće od bivših vlasnika i njihove imovine.
Na dražbama tijekom zadnjih 5 godina najviše je porastao broj obiteljskih kuća i ti prvenstveno zbog nemogućnosti otplate kredita i dugova, zatvaranja obrta i sl., kada se garantira vlastitom imovinom. Naravno, različite su i cijene po županijama. Novi list navodi primjer Osječko-baranjske županije u kojoj kuću s okućnicom možete kupiti za 30-ak tisuća kuna, dok Zagreb nudi i kuće za 9 milijuna kuna.
Novi moment u cijeloj priči nude seljačke udruge koje su već ranije upozoravale da njihovi članovi zbog kupnje poljoprivrednih strojeva, radi čega onda ulaze u dugove, ostaju bez imovine vrijedne stotine tisuća kuna, kao i bez poljoprivrednog zemljišta. Naime, država ih je poticala da se ozbiljno upuste u poduzetništvo kao pripremu za ulazak u EU, a sada umjesto napretka gube imovinu, zaključuje Novi list.
Izvor: Novi list, 20. listopad 2010.