Pahor: Slučaj Ljubljanske banke pod posredovanjem Banke za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu

Hrvatska je spremna da se razgovori o deviznim štedišama Ljubljanske banke u Hrvatskoj nastave u okviru Banke za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu, izjavio je nakon redovne sjednice vlade slovenski premijer Borut Pahor, dodajući da je o tome razgovarao s premijerkom Jadrankom Kosor.

Hrvatska je izrazila spremnost da se pitanje deviznih štediša Ljubljanske banke riješi u skladu sa 7. člankom priloga C Ugovora o sukcesiji bivše SFRJ iz 2001. godine, rekao je Pahor. Prema stajalištu Slovenije spomenuti članak definira preuzimanje jamstava za stare devizne depozite građana pod posredovanjem Banke za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu.

Slovenski premijer rekao je da je o tome danas imao "dug i prijateljski razgovor" s hrvatskom premijerkom i da je osobno vrlo zadovoljan što je rješenje za pitanje deviznih štediša na načelnoj razini nađeno i to prije 90-dnevnog roka koji su on i premijerka Kosor postavili krajem srpnja na Bohinju, na sastanku na kojemu su odredili da se taj problem rješava na tehničkoj i stručnoj razini, naporima njihovih osobnih izaslanika i predstavnika ministarstava vanjskih poslova.

Uložen je ogroman trud i riješili smo zadnji veliki problem u našim odnosima koji je bio neriješen 20 godina. Ne kažem da je taj proces sada završen, ali našli smo rješenje -  rekao je Pahor.

Slovenski je premijer novinarima istaknuo da je rješenje pitanja štediša Ljubljanske banke "vijest dana" i "veliko postignuće", te da će to dodatno učvrstiti povjerenje i prijateljstvo između dviju država.

Riječ o pitanju koje je dugo opterećivalo međusobne odnose i po svojoj težini bilo slično graničnom prijeporu koji je također riješen kompromisom i naporima predsjednika vlada, istaknuo je Pahor.

Na pitanje novinara može li komentirati mogući povratak bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera u hrvatsku politiku i kako bi se to odrazilo na međusobne odnose Slovenije i Hrvatske, Pahor je rekao da to ne želi komentirati i da je to hrvatsko unutarnje pitanje.

Ono što mogu komentirati je moja suradnja s hrvatskom premijerkom Kosor, poznajem je kao predsjednicu vlade koja zna što je u hrvatskom nacionalnom interesu i nastoji shvatiti što je slovenski nacionalni interes, kao što i ja nastojim shvatiti hrvatski interes - rekao je Pahor,

Slovenski premijer dodao je da je kompromis koji je s hrvatskom premijerkom postigao oko rješenja graničnog prijepora prepoznat kao "referentan slučaj" za cijelu regiju i da se to ističe i u međunarodnoj javnosti.

Drago mi je da nam je uspjelo riješiti dva velika problema koji su opterećivali naše odnose - rekao je Pahor, dodajući da trajna rješenja ne mogu biti temeljena na situaciji u kojoj će se jedna strana vidjeti pobjednikom nego da to moraju biti kompromisna rješenja koja će biti trajna i izdržati sud više generacija.(Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox