Međunarodno istraživanje Gfk-a o „pametnim“ telefonima pokazalo je da se potrošači više ne rukovode samo osobinama i funkcijama uređaja već traže više.
Samo tri godine unatrag osnovna pažnja kupca mobilnog telefona odnosila se na dizajn uređaja te je li opremljen sa zadnjim tehnološkim rješenjima (kao Wi-Fi, GPS, kamera visoke rezolucije i sl.). Naravno, te su karakteristike i danas popularne, ali u vrlo širokoj ponudi ovih proizvoda i brendova kupcima postaje iznimno važan faktor iskustvo – razne druge mogućnosti koje im pruža određeni „pametni“ telefon.
Presudni aspekt u faktoru iskustva je operativni sustav uređaja, ali tu se veže i mogućnost surfanja Internetom i lakoća instaliranja aplikacija te drugo. Određene funkcije moraju biti jednostavne i praktične. Sve manje korisnika ove telefone koristi tek za pozive i/ili slanje tekstualnih poruka već je to korištenje znatno šire. Tržište „pametnih“ telefona postaje sve veće i sve zahtjevnije.
Kupci spremni na promjene
Dakle, općenito vlasnici „pametnih“ telefona nisu osobito odani operativnim sustavima koje njihovi sadašnji mobiteli nude. U prosjeku 25 posto korisnika planira opet koristiti isti OS i na svom sljedećem „pametnom“ telefonu koji će kupiti, ali prosječno 56 posto je spremno na promjene.
Ipak, vlasnici „pametnih“ telefona koje je proizveo Apple (iPhone) posebno su zadovoljni tim operativnim sustavom - 59% (npr. u Njemačkoj – njih čak 69% želi isti operativni sustav).
Istraživanje je pokazalo da će potrošači u 2011. godini biti usmjereni na iskustvo koje je interoperativno kroz razne uređaje kao na primjer „pametni“ telefon, „tablet PC“ i laptop. Prednost će imati oni ponuđači koji će nuditi širok raspon usluga, relevantne sadržaje i jednostavno korištenje. (PS)