Patentni indeks 2024: Europska inovativnost ostaje snažna unatoč globalnoj gospodarskoj neizvjesnosti

Prema danas objavljenom Patentnom indeksu 2024 poduzeća i izumitelji iz cijelog svijeta podnijeli su prošle godine Europskom patentnom uredu (EPO) 199 264 patentne prijave. 


Visoka razina patentne aktivnosti bila je na razini prethodne godine (2023.: 199 452, -0,1%), nakon tri godine značajnog rasta. Broj  patentnih prijava iz Europe, uključujući svih 39 država članica EPO-a, povećao se za 0,3%, dok su one izvan Europe blago pale (-0,4%).

Unatoč političkoj i ekonomskoj neizvjesnosti, europska poduzeća i izumitelji su u prošloj godini podnijeli više patentnih prijava, naglašavajući time svoju tehnološku moć i kontinuirano ulaganje u istraživanje i razvoj, rekao je predsjednik EPO-a António Campinos. Podaci EPO-a o patentima jasan su putokaz prioriteta industrije, politike i ulaganja. Kao što upozoravaju izvješća Draghija i Lette, da bi ostala konkurentna na globalnoj razini, Europa mora poboljšati svoj inovacijski ekosustav i učiniti više kako bi pomogla izumiteljima da povećaju i komercijaliziraju svoje izume, osobito u kritičnim područjima kao što su zelene tehnologije, umjetna inteligencija i poluvodiči.

Računalna tehnologija preuzima vodstvo


Računalna tehnologija, koja uključuje područja umjetne inteligencije kao što su strojno učenje i prepoznavanje uzoraka, bila je po prvi put vodeće područje, s 16 815 patentnih prijava u 2024. Električni strojevi, uređaji i energija zabilježili su najveći rast prošle godine (+8,9% u odnosu na 2023.), potaknut napretkom u tehnologijama čiste energije, posebice inovacijama baterija (+24,0). U međuvremenu je digitalna komunikacija, koja obuhvaća izume vezane uz mobilne mreže, zabilježila pad od 6,3 posto.

Svjetski i europski trendovi

SAD je zadržao poziciju vodeće zemlje podrijetla za europske patentne prijave,  slijede  Njemačka, Japan, Kina i Republika Koreja. Zemlje članice EPO-a činile su 43% prijava, dok ih je 57% došlo izvan Europe (vidi grafikon Origin of applications). Republika Koreja je zabilježila najveći rast (+4,2%), Kina je zabilježila porast od 0,5%, dok su poduzeća i izumitelji iz SAD-a (-0,8%) i Japana (-2,4%) podnijeli manje prijava.

Broj patentnih prijava  iz 39 država članica EPO-a povećao se za +0,3%, potaknut  rastom iz Švicarske (+3,2%) i Ujedinjenog Kraljevstva (+3,1%), dok je broj prijava iz 27 država članica EU pao za -0,4%. Za Njemačku (+0,4%) i Francusku (+1,1%), dvije zemlje s najvećim brojem prijava u Europi, zabilježen je blagi rast u 2024. Švicarska je ostala vodeća zemlja u broju patenata po glavi stanovnika, a slijedi je nekoliko nordijskih zemalja (vidi grafikon Patent applications per million inhabitants).

Različiti izvori inovacija: velike tvrtke daju veliki doprinos

Samsung je bio novi najveći podnositelj pri EPO-u u 2024. (posljednji put je bio na vrhu ljestvice 2020.), Huawei je pao na drugo mjesto, a slijede ga LG, Qualcomm i RTX. Prvih 10 uključuje četiri tvrtke iz Europe, dvije iz Republike Koreje, dvije iz SAD-a te po jednu iz Kine i Japana.

Mala poduzeća koriste patentni sustav za poticanje inovativnosti

U 2024., 22% patentnih prijava pri EPO-u iz Europe je došlo od pojedinačnih izumitelja ili malih i srednjih poduzeća (tvrtke s manje od 250 zaposlenika), uz još 7% od sveučilišta i javnih istraživačkih organizacija (vidi grafikon Breakdown of applicants by category). Ovo naglašava privlačnost patentnog sustava za manje subjekte, dodatno ojačanu smanjenjem naknada EPO-a iz travnja 2024. za mikro poduzeća, pojedince, neprofitne organizacije, sveučilišta i istraživačke institucije.

Jedna od četiri patentne prijave uključuje izumiteljicu 

Tijekom 2024., u 25% svih patentnih prijava EPO-u iz Europe navedena je barem jedna izumiteljica. Među zemljama koje su podnijele najviše prijava (preko 2 000 zahtjeva), Španjolska je prednjačila s 42%, a slijede Belgija (32%) i Francuska (31%).

Jedinstveni patent nadmašuje očekivanja u svojoj drugoj godini

Sustav Jedinstvenog patenata, pokrenut 2023., nastavlja dobivati ​​na zamahu, nudeći inovatorima jednostavniju i pristupačniju zaštitu patenata u 18 država članica EU-a putem jednog zahtjeva EPO-u. Jedinstvena zaštita zatražena je za 25,6% svih europskih patenata koje je EPO priznao u 2024.godini,   dosegnuvši ukupno preko 28 000 zahtjeva, što predstavlja povećanje od 53% u usporedbi s 2023. (18 300 zahtjeva). Nositelji patenata iz država članica EPO-a imali su najveću stopu s 36,5% njihovih europskih patenata pretvorenih u jedinstvene patente. Slijede ih nositelji iz Republike Koreje (18,9%) i Kine (17,9%) – kod kojih je zabilježen značajan porast – zatim SAD (16,0%) i Japan (7,9%). Najveći broj zahtjeva podnijeli su Johnson & Johnson, Siemens, Samsung, Qualcomm i Volvo Group. Manji subjekti još su skloniji korištenju sustava, a europska mala i srednja poduzeća i sveučilišta imaju stopu od 57,5%. PS/SM