Počinje gradnja prvih višestambenih pasivnih kuća u Zagrebu

Tvrtka Flemont u Zagrebu kreće s gradnjom prvih pasivnih kuća sa stanovima za tržište.To je vijest koja će uistinu razveseliti sve one koji žele visokokomforno stanovanje u Pasivnoj kući koja troši EKO energiju, koja ima puno zelenila, bazen, sportske terene, park za djecu… i nalazi se uz šumu, potok, jezero, šetnicu, biciklističku stazu… a sve u gradu.

Riječ je o građevinama koje su u skladu s najvišim kriterijima održivog razvoja i energetski efikasne gradnje. Riječ je o kućama koje stvaraju izuzetno ugodnu i zdravu mikroklimu uz nevjerojatno nisku potrošnju energije.

 

 

Što je zapravo pasivna kuća?

 

To je građevina koja svojom vrhunskom termoizolacijom, pametnom ventilacijom i sofisticiranim sistemom za grijanje/hlađenje postiže nevjerojatne uštede energije te izuzetno zdravu i ugodnu mikroklimu prostora.

S obzirom da je Pasivna kuća vrhunski izolirana građevina, potrebno je vrlo malo toplinske energije da nam u njoj zimi bude ugodno toplo, a ljeti ugodno svježe. Dodatna ušteda energije postiže se povoljnom orijentacijom objekta prema suncu, korištenjem obnovljivih izvora energije, niskotemperaturnim plošnim sistemom grijanja/hlađenja itd…

U usporedbi s klasično građenim kućama, boravak u pasivnoj kući znatno je udobniji i zdraviji, pri čemu ona troši 10-ak puta manje energije! Ako uzmemo u obzir poražavajući podatak da oko 40 posto ukupne svjetske energije „guta“ grijanje i hlađenje kuća i zgrada – zaključak je vrlo jednostavan: pasivna kuća je model gradnje koja potrošnju energije može višestruko smanjiti i time značajno utjecati na smanjenje eksploatacije fosilnih goriva i emisiju stakleničkih plinova.

U pasivnom standardu gradnje izvode se i adaptacije postojećih objekata, te se po principima pasivne gradnje osim objekata za stanovanje, grade i objekti društvene, poslovne i industrijske namjene.

 

 

Iskustvo iz prve ruke

 

Gospodin Branko Mihaljev vlasnik je prve hrvatske obiteljske pasivne kuće, smještene u mjestu Bestovje kraj Zagreba. Na konferenciji „2. Dani pasivne kuće u Hrvatskoj“ održanoj na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, na kojoj je bilo više od 500 sudionika, gospodin Mihaljev održao je predavanje na kojemu je iz prve ruke prenio svoja iskustva stanovanja u pasivnoj kući.

Istaknuo je tada da je njegov glavni razlog ulaženja u projekt izgradnje pasivne kuće želja da u svojoj kući postigne optimalnu klimatizaciju objekta, što uključuje idealnu temperaturu, prozračivanje, vlažnost, svježinu i čistoću zraka.

Želio sam maksimalno udobnu, a opet maksimalno štedljivu kuću. Zbog grijanja odnosno hlađenja uz pomoć toplinske pumpe u kući je uvijek ugodna temperatura. Ljudi su u zabludi kada misle da gradnja pasivne kuće podrazumijeva puno veće investicije od tradicionalne gradnje. Troškovi gradnje su veći za oko 15 posto, ali je potrošnja električne energije višestruko manja nego u kućanstvima klasične gradnje, kazao je vlasnik prve hrvatske pasivne kuće.

 U kući gospodina Mihaljeva jedini energent je električna energija, koja se koristi za klasične potrebe kućanstva (rasvjeta, kućanski aparati…) te za pokretanje uređaja specifičnih za pasivnu kuću (ventilacija, dizalica topline, rekuperator…). Cijena električne energije koja se u toj kući od 200 kvadrata potroši na godišnjoj razini iznosi oko 3.000 kuna, što je samo oko 250 kuna mjesečno.

Dakle, s tim troškom na mjesečnoj razini kuću osvjetljavamo i koristimo kućanske aparate, te ju ljeti hladimo a zimi grijemo u 24-satnom režimu rada bez potrebe za  štednjom, jer je sama kuća toliko štedljiva da uopće ne moramo razmišljati jesmo li potrošili previše struje. Jednom se u gradnju uloži malo više i cijeli život štedimo energiju (a time i veliku količinu novca) bez da o tome moramo razmišljati…

Pasivna kuća tako rješava sve potrebe za energijom bez potrebe za klasičnim gorivima kao što su nafta, plin, ugljen, drvo… s time da u tom smislu možemo otići i korak dalje instaliranjem fotonaponskih kolektora za proizvodnju struje koji omogućuju proizvodnju električne energije i potpunu energetsku neovisnost. Takva se investicija u trenutačnim hrvatskim uvjetima sama isplati za 7 – 10 godina, s time da se period povrata investicije sve više smanjuje pojeftinjenjem opreme te raznim poticajima i subvencijama.  

 

 

Više o projektu prvih pasivnih stanova u Zagrebu

 

Projekt sadrži 6 visokokvalitetnih stanova u dvije pasivne kuće smještene u zagrebačkom kvartu Mikulići, ulica Fraterščica 152. Svojim položajem od Ilice su udaljene samo 2,2 kilometra, a od Trga bana Josipa Jelačića 4,3 kilometra. Svaka kuća ima samo tri stana sa zasebnim ulazima i izvrsnom zvučnom izolacijom, čime se osigurava potpuna privatnost te ugođaj individualnog stanovanja.

Kuće imaju toplinsku izolaciju fasade i krova debljine 20 do 30 centimetara. Također, oba objekta obavijena su izuzetno kvalitetnom izolacijom od buke, koja se postiže debelim fasadnim i međukatnim izolacijama, troslojnim staklima, masivnim zidovima i niskošumnim kanalizacijskim cijevima. Toplinski gubici kroz prozorske površine svedeni su na najmanju moguću mjeru jer su objekti opremljeni visokokvalitetnom drvenom stolarijom ostakljenom troslojnim IZO staklom punjenim argonom. 

 

Ventilacija, grijanje, hlađenje i energija

 

Pasivne kuće nemaju potrebu za radijatorima i split klima uređajima – prostor se  grije i hladi putem stropnih i podnih površina. Mala djeca i njihovi roditelji vrijeme često provode na podu – igrajući se, a u pasivnoj kući su svi podovi ugodno topli. Riječ je o plošnom grijanju/hlađenju pomoću ugrađenih cijevnih panela, sve pogonjeno solarnim kolektorima i dizalicom topline, čime se iskorištavaju obnovljivi izvori energije.

 

Na energiju za grijanje i hlađenje pasivni stanovi troše do 15 kW/m2 godišnje, za razliku od hrvatskog prosjeka od oko 150 kW/m2. Zato su ovi vrhunski objekti prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada obavezno ocijenjeni ni manje ni više nego s najvišom energetskom ocjenom A+.

 

Flemontovi pasivni stanovi imaju ugrađenu ventilaciju koja s 24-satnim režimom rada uz rekuperaciju i filtriranje zraka (filtri za pelud, prašinu, insekte i kukce) u svim prostorijama održava stalno ugodnu i zdravu mikroklimu. S obzirom da se prilikom izmjene zrak istovremeno filtrira od prašine i peludi pasivna kuća je izvrsno rješenje za osobe koje pate od peludnih alergija.

 

Također, objekti imaju sustav centralnog usisavanja (centralni usisivač u garaži + usisne cijevi provedene kroz zidove do svake prostorije), što anulira probleme koji nastaju uslijed klasičnog usisavanja kada se dio prašine, gotovo u pravilu, rasprši prostorijom koju se usisava. Time je, dakle, uklonjen poznati problem „dizanja prašine“.

 

Objekti su opremljeni centralnim upravljačkim sustavom poznatim pod nazivom “Pametna kuća“ kojim je moguće sve pojedine sisteme (grijanje, klimatizacija, ventilacija, zasjenjenje, zaštita od provale, požara, poplave…) povezati da njima upravlja centralno računalo. Naravno, svime je moguće upravljati i manualno ukoliko korisnik ima problem s naprednim tehnologijama.   

 

Dodatni benefiti

 

Flemontove pasivne kuće u Mikulićima imaju 5 godina garancije na sve građevinske elemente, uređaje i opremu, 2 godine besplatnog održavanja vrtova i bazena te 2 godine plaćanja troškova strojarnice (besplatno grijanje, hlađenje i priprema tople sanitarne vode).

Također, imaju solarno grijane bazene kraj svake vile opremljene tehnikom za pročišćavanje i dezinfekciju vode. Imaju i višenamjenski sportski teren, smještene su uz zaštićenu zelenu zonu i gledaju na vlastitu šumu u podnožju koje će biti malo jezero. Ono će se puniti iz potoka Črnomerec uz koji se gradi jedna od najljepših gradskih šetnica, od Črnomerca do Šestina, dugačka 3,6 kilometara.

Stanovi su atraktivni i mudro projektirani, a svakom stanu pripada garaža i parkirno mjesto. Veći stanovi su dvoetažni, sa spavaonicama, terasom i velikom kupaonicom na katu, te s velikim boravkom, blagovaonicom, kuhinjom, kupaonicom i terasom na donjoj etaži. Kroz velike staklene stijene proteže se prekrasan pogled na šumu, vrtove i terase.

Kuće imaju atraktivne interijere s deniveliranim boravcima koji su spojeni s  kuhinjom, blagovaonicom i terasom, spuštene stropove i ambijentalnu rasvjetu, kamine s ostakljenim ložištem, egzotične parkete, velike hidromasažne kade, vrhunsku keramiku i sanitarne elemente, kupaonice i terase oplemenjene egzotičnim drvetom.

Jedan objekt ima veliki podrum (od 120 m2) kojeg je moguće otkupiti u cijelosti ili djelomično, te od njega napraviti studio, teretanu, konobu, vinski podrum i sl.

Kolni ulaz u dvorište daljinski se otvara, kao i garažna vrata, a tu je i zaštita (putem senzora i alarma) od provale, požara, poplave i opasnih plinova. Dvorišta imaju vrtove i travnjake te osvijetljene kolne i pješačke prilaze. Fasade su ugodnih pastelnih boja, oplemenjene drvetom i prirodnim kamenom. (PS)

 

 

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox