Bespovratna EU sredstva dodijeljena su za projekte iz zdravstva, socijalne skrbi, e-usluga te intervencijske planove za gradove Vukovar, Benkovac i Beli Manastir.
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, zajedno s ravnateljem Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislavom Petricem i korisnicima, potpisala je sedam ugovora o dodjeli bespovratnih EU sredstava. Događaju su prisustvovali i ministar zdravstva Milan Kujundžić te predstavnici Ministarstva uprave i Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike.
Riječ je o projektima ukupne vrijednosti 182,1 milijun kuna iz područja zdravstva, socijalne skrbi, e-usluga te intervencijskih planova ratom pogođenih područja, od čega je 161,5 milijuna kuna (89%) sufinancirano bespovratnim sredstvima iz EU fondova.
„Do danas smo ukupno ugovorili projekte vrijedne četiri milijarde eura, odnosno 37% sredstava koja su nam na raspolaganju te moram reći da sam zadovoljna realiziranim, što je uspjeh svih nas, a najviše korisnika projekata. U cilju daljnjih ubrzanja i pojednostavljenja procesa prijave, kao i smanjenja administrativnog tereta korisnika, krajem prošle godine uveli smo elektronički sustav eFondovi kojim se u potpunosti omogućava elektronska prijava projektnih prijedloga, ali i kasnije provođenje ugovora kroz elektroničku dvosmjernu komunikaciju i razmjenu podataka između korisnika bespovratnih sredstava i institucija. Do sada je zaprimljeno 560 prijava projekata kroz sustav eFondova“, istaknula je prilikom potpisivanja ministrica regionalnoga razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac.
Razvoj e-aplikacija u skladu s prioritetima za financiranje utvrđenim u Strategiji eHrvatska 2020, kao što su e-Zdravlje, e-Uprava za zemljišno i prostorno planiranje, e-Kultura, eTurizam, e-Pravosuđe, značajno će poboljšati usluga građanima i povećati produktivnost javnog sektora.
Projektima ulaganja u zdravstvo povećat će se isplativost i održivost zdravstvenog sustava kroz poboljšanje učinkovitosti i pristupa dnevnim bolnicama te dnevnim kirurgijama smanjenjem broja prijema na akutne bolničke odjele. Tijekom 2017. godine u zdravstvo je uloženo 1,5 milijardi kuna iz EU fondova.
Poboljšanjem infrastrukture za socijalnu skrb, cilj je stvoriti dostupne, adekvatne i opremljene prostore Centara za socijalnu skrb koji će služiti provedbi programa i procesa socijalnog uključivanja socijalno osjetljivih skupina.
Svrha intervencijskih planova za revitalizaciju ratom pogođenih područja je održiva fizička, socijalna i gospodarska regeneracija pet depriviranih pilot područja (Vukovar, Beli Manastir i Darda, Petrinja, Benkovac i Knin) s ciljem smanjenja socijalnih nejednakosti, isključenosti i siromaštva.
POTPISANI UGOVORI: