Na prvoj sjednici Ceha proizvodnog obrta HOK-a istaknuti su aktualni problemi koji muče hrvatske obrtnike proizvođače, a premda se radi o raznorodnim obrtima, od poljoprivrednih proizvođača do proizvođača industrijske opreme, njihovo poslovanje opterećuju slični problemi.
Uz nelikvidnost i nelojalnu konkurenciju kroz rad "na crno" te probleme sa osiguranjem kvalitetne radne snage, proizvođači su istaknuli i neke specifične probleme poput nedostane kontrole kvalitete uvoznih proizvoda ili zamrlog okupljanja proizvođača kroz klastere i zadrugarstvo. Predsjednik Ceha Darko Mauša je naglasio kako se obrtnici na vrijeme moraju suočiti s prednostima i opasnostima koje domaćoj proizvodnji donosi ulazak Hrvatske u EU. Pozvao je na intenziviranje razmjene iskustva s slovenskom obrtničkom komorom (Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije), odnosno obrtnicima koju već iskusili prijelaz s vanjskog na jedinstveno tržište EU-a.
Proizvođači su upozorili kako njihova konkurentnost pada, monopolisti nameću visoke zatezne kamate, s državom ne uspijevaju prebiti dugovanja, a u naplati potraživanja nemaju podršku ni od koga. Na to se, kažu, nadovezuju sve teži uvjeti poslovanja s naručiteljima iz inozemstva, nelojalna konkurencija iz susjednih zemalja i kompenzacijski poslovi, osobito izraženi u graditeljstvu, na kojima se samo gubi. Visoke kamate i neujednačeno postupanje inspekcijskih službi dodatno usložnjavaju poslovanje hrvatskih proizvođača, rečeno je.
Ima rješenja...
U Cehu smatraju kako je potrebno probleme rješavati unapređenjem zakonskog okvira pri čemu je zakon o zaštiti vjerovnika istaknut kao posebno potreban. Nastupi na sajmovima, bolja zastupljenost u tijelima vlasti, ostvarivanje prava poput naknade za vrijeme nezaposlenosti, utjecanje na politiku državnih poticaja, prepuštanje poslovnih prostora u javnom vlasništvu obrtnicima i poduzetnicima, udruživanje proizvođača, zaštita domaćih proizvoda i edukacija o međunarodnim i EU-standardima vide se kao moguća rješenja, rečeno je na sjednici Ceha. (Hina/mš)