Oporbeni saborski zastupnici ocijenili su kako je ideja o centralizaciji registra zaposlenika javnoj upravi dobra, ali i ustvrdili kako je prijedlog zakona kojim se to regulira loš te predložili da se ne donosi u hitnom postupku već da se o njemu raspravlja i u drugom čitanju zamjerajući, uz ostalo, visoke troškove njegove provedbe.
Prema predloženom zakonu o registru zaposlenih u javnom sektoru, između 230 i 240 tisuća državnih službenika i namještenika od 31. ožujka bi se evidentiralo u središnjem elektroničkom popisu zaposlenika. Uspostava registra koštala bi državni proračun deset milijuna kuna, a upravo to je problem za Josipa Leku (SDP) koji upozorava da se u objašnjenju zakona navodi kako je uspostava registra predviđena Vladinim Programom gospodarskog oporavka.
Prihvaćamo ideju, kazao je Leko, ali zakon treba ići u drugo čitanje i potrebno je provjeriti je li u sadašnjoj situaciji potrebno utrošiti 10 milijuna kuna za centralizaciju podataka koji već postoje. Miljenko Dorić (HNS/HSU) upozorio je kako podaci iz registra ne smiju biti tajni. Sjećamo se skandala od prije deset godina kad su u državnoj upravi radili ljudi koji su kupili diplome. Sjećamo se skandala kad su mnogi građani dobivali plaću u javnim poduzećima, a u biti su radili u stranačkoj centrali za potrebe stranaka - kazao je Dorić.
Emil Tomljanović (HDZ) istaknuo je, pak, kako će se zakonom omogućiti pravilno upravljanje ljudskim potencijalima, a samim tim i ostvariti preduvjeti za bolje funkcioniranje javnog sektora, odnosno državne uprave kao servisa građana. Prema prijedlogu zakona uspostavu registra vodilo bi Ministarstvo uprave u suradnji s Financijskom agencijom (Finom), kojoj je povjerena izrada registra, odnosno vođenje informacijskog sustava. (Hina/mš)
Foto: www.vlada.hr