Sanader Mađarima predao Inu za 10 milijuna eura mita

Već i vrapci na granama znaju da su hrvatske tvrtke rasprodane „bud zašto“, a da su među njima bile strateški važne primjerice Pliva i Ina. Jutarnji list otkriva kako se točno odvilo mađarsko preuzimanje Ine te što je točno bivši premijer Ivo Sanader radio u cijeloj priči.

 

Državno odvjetništvo priprema zahtjev za pritvorom i izručenjem predsjednika Uprave MOL-a, Zoltana Hernandija, iz razloga što je 2008. godine Sanaderu dao 10 milijuna eura mita kako bi MOL dobio većinska upravljačka prava nad našom Inom, iako je stekao samo 47 posto dionica, a ujedno je dogovoreno i izdvajanje plinskog biznisa iz Ine jer je on Hrvatima donosio gubitak.

MOL snažno odbacuje sve navode te u kratkom priopćenju navode da će poduzeti stroge pravne mjere protiv svih koji šire takve navode i optužbe.

Da ne bi bilo da je samo mađarska strana kriva, pokrenut je i novi istražni zahtjev protiv Sanadera, kao rezultat višemjesečne USKOK-ove istrage, piše Jutarnji list. Glavni izvor USKOK-u po pitanju Ine, navodno je bio Robert Ježić, vlasnik Diokija i Novog lista te Sanaderov prijatelj. On je rekao da je Sanader, znajući za štetnost ugovora, skupa s tadašnjim potpredsjednikom Vlade, Damirom Polančecom, uvjeravao Vladu i HDZ da je riječ o iznimno povoljnom ugovoru, pa su, jadni naivni ministri, donijeli odluku o potpisivanju tog ugovora. Sanader je sa Hernandijem potom potpisao Ugovor o savjetodavnim uslugama na temelju kojeg mu je isplaćeno 10 milijuna eura.

Kako je putovao novac

Jutarnji list piše da je 3. lipnja 2009. godine potpisan spomenuti ugovor o savjetovanju i to s MOL-ovom off shore kompanijom Cerena Holding Limited s Cipra te s Xenoplast&Shipping Ag iz Züricha čiji je vlasnik Robert Ježić. Dan kasnije potpisan je i ugovor s drugom MOL-ovom off shore kompanijom Hungari Oil Product Limited s Cipra te spomenutom tvrtkom iz Züricha, a desetak dana kasnije sjelo je 2,6 milijuna eura na račun Ježićeve tvrtke te 18. lipnja još 2,4 milijuna eura. Za ostalih 5 milijuna zasad se ne zna kako su prebačeni.

Mađari su navodno jako iznenađeni i ne zna se hoće li izručiti Hernadnija, ali riječ je o velikom skandalu za Mađarsku i EU, piše ovaj dnevnik. I naša Vlada je jako iznenađena, pa se postavlja pitanje imamo li mi i Europa korumpirane političare koji zapravo sve znaju, ali se prave blesavi, ili jednostavno jako nesposobne političare kojima se korupcija neviđenih razmjera događa ispred nosa, a oni o tome nemaju pojma.

Inače, Sanaderova se ostavka 1. kolovoza 2009. godine „potrefila“ baš s ovim prijenosom sredstava, pa se može zaključiti da je znao kako se osigurao za budućnost i odlučio otići. Ali znate onu: Svatko je nevin dok se ne dokaže suprotno… (MJ)

 

Izvor: Jutarnji list, 21. lipanj 2011.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox