Američki Senat glasovat će u utorak poslije podne o prijedlogu zakona za podizanje granice zaduživanja, pošto je taj zakon prihvatio Predstavnički dom američkog Kongresa i time učinio korak prema izbjegavanju katastrofičnog scenarija da Sjedinjene Države zapadnu u stečaj zbog nemogućnosti isplate svojih financijskih obveza.
Čelnik demokrata u Senatu Harry Reid najavio je da će glasovanje biti poslije podne. Rekao je da je potrebno 60 od 100 glasova da bi prijedlog zakona prošao. Ako ga Senat usvoji zakon ide na potpisivanje predsjedniku Baracku Obami. Senat bi trebao glasovati upravo na 2. kolovoza, dan koji je američko Ministarstvo financija odredilo kao rok nakon kojeg više neće biti u mogućnosti posuditi sredstva za plaćanje svih računa. Predstavnički dom američkog Kongresa u kojem su republikanci većina u ponedjeljak je prihvatio zakon sa 269 za i 161 protivnim. Glasovanje je bilo obilježeno povratkom demokratske zastupnice Gabrielle Giffords koja je u siječnju zadobila teške ozljede glave u napadu što ga je terorist izveo u Arizoni i pritom ubio šest osoba.
Američki predsjednik Barack Obama je u nedjelju navečer po američkom vremenu objavio da su vođe demokrata i republikanaca u Kongresu postigli dogovor. Predsjednik je dugo inzistirao na tomu da se u plan uključe novi porezi, napose za najbogatije Amerikance, no konačno je morao odustati. Sporazum zaključen u nedjelju ne predviđa nikakvo povećanje poreza.
Povišenje gornje granice dopuštenog državnog zaduživanja
Do 2. kolovoza Kongres mora podići prag zaduživanja jer je taj dan ministarstvo finacija odredilo kao rok za dogovor kako bi SAD mogao nastaviti plaćati svoje financijske obaveze. Bez povišenja gornje granice dopuštenog državnog zaduživanja sa sadašnjih 14,3 bilijuna dolara, SAD neće više moći plaćati svoje račune, plaće državnih djelatnika ni mirovine. Osim toga, najvećem svjetskom gospodarstvu prijeti da mu bude snižena ocjena njegova boniteta i to bi donijelo velike posljedice za nove američke kredite. (Hina/mš)