Sindikati danas raspisuju referendum

Referendum o prihvaćanju ili neprihvaćanju Dodatka I. Temeljnom kolektivnom ugovora za službenike i namještenike u javnim službama održat će se od 11. do 13. rujna.

Referendum će se provesti u svim ustanovama gdje su organizirana ova četiri sindikata, a riječ je o 1.401 ustanovi i 64 tisuće članova naših sindikata, kazao je glavni tajnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Nijaz Karić na konferenciji za novinare gdje su sudjelovali predstavnici četiri sindikata - učitelja, zaposlenih u srednjim školama, znanosti i visokom obrazovanju te medicinskih sestara, koji su u sastavu Matice hrvatskih sindikata.

Predsjednik Matice hrvatskih sindikata i Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić istaknuo je kako se referendum nije svidio vlasti i kada nisu imali silu argumenata onda su se poslužili argumentom sile. Na našu najavu referenduma, a ne na odbijanje njihova prijedloga, odgovorili su odmazdom i smanjivanjem prosvjetnog dodataka od 3, 5, 7 i 9 posto. Sada vlast zastrašuje ponovo i najavljuje smanjivanje koeficijenata za 10 posto, što je također pritisak na članove sindikata uoči referenduma, ustvrdio je Ribić.

Ponavlja kako je referenduma najdemokratskiji vid izjašnjavanja, kako je to sveto demokratko pravo i kako se članovi sindikata ne daju zastrašivati te kako će netko morati odgovarati za sve ono što će se dogoditi na sudovima i što će morati platiti građani. Kada dobijemo prve sudske presude netko mora biti odgovoran, jer ćemo dići kaznene prijave zbog ugrožavanja javnih financija, kazao je. Članovima sindikata poručio je da su pravno u stanju zaštititi ih od bilo kakvog udara na njihove plaće, da će njihove interese znati obraniti i na sudu i za stolom, ali i na ulici štrajkom ako bude potrebno. Vlada ne može otkazati TKU, ne može ukinuti prosvjedni dodatak niti smanjiti koeficijente bez pravnih posljedica, poručio je Ribić.

Laktašić: Ako smanje plaće Jovanović treba dati ostavku 

Predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja Zvonimir Laktašić kazao je kako ministar financija Slavko Linić ne može od 1. listopada smanjiti plaće za 10 posto jer prema potpisanom ugovoru vrijede koeficijenti koji su vrijedili i na dan potpisa ugovora. Jedino to može učiniti ako želi smijeniti ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića koji bi trebao biti dosljedan i dati ostavku ako se plaće učiteljima smanje 10 posto, kazao je Laktašić. Predstavnici Matice osvrnuli su se i na tužbu koju je sindikat Preporod dobio protiv države.

Uz napomenu da presuda nije pravomoćna, tajnica Matice Mirela Bojić objašnjava kako je prihvaćen dio tužbe za naknadu štete zbog povrede pravne osobnosti tog sindikata, ali ne i dio u kojem je Preporod tražio da se TKU proglasi ništetnim. Ta tužba i presuda trebali bi biti predmet kritike, jer da je prihvaćen dio u kojoj su tražili da se TKU proglasi ništetnim to bi značilo da niti jedno pravo iz TKU ne bi postojalo, što znači da zaposlenici na koje se taj kolektivni odnosi ne bi imali niti jedno pravo koje sada imaju, kazala je. (Hina/HT)

 

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox