Slovenska vlada donijela je više zakonskih prijedloga radi stabilizacije javnih financija, uključujući i prijedlog da mirovine, plaće u javnom sektoru i socijalni transferi u sljedećoj godini i dalje ostanu zamrznuti.
Iako je vlada Boruta Pahora zbog skorašnjih prijevremenih izbora praktično na kraju svog mandata, vlada je prijedloge uputila u parlament koji bi o njima trebao odlučivati na jednoj od svojih zadnjih sjednica. Na konferenciji za novinare nakon sjednice vlade ministar financija Franci Križanič rekao je da bi eventualno odbijanje mjera za financijsku stabilizaciju koje su predložene, bilo da se o tome parlament odbije izjasniti ili da mjere putem referenduma spriječe sindikati kako su i najavili, značilo bi da će sljedeća vlada početkom iduće godine morati donijeti još radikalnije mjere od predloženih.
Ukupan učinak štednje, odnosno interventnog zakona o zamrzavanju mirovina, plaća javnih službenika i socijalnih transfera u idućoj godini bio bi skoro 300 milijuna eura. Takav interventni zakon mnogo je blaži od mjera kakve su donijele ili planiraju neke druge vlade u Europi, upozorio je ministar za europske poslove i gospodarstvo Mitja Gaspari. Dodao je da bi odbijanje predloženih mjera ili njihovo odgađanje moglo biti nov loš signal Slovenije međunarodnom financijskom tržištu, na kojemu je Sloveniji već smanjen kreditni rejting zbog odbijanja mirovinske reforme.
Slovenska vlada predložila je parlamentu da prihvati i izmjene zakona o javnim financijama kojima bi se prag zaduživanja države limitirao na 48 posto BDP-a, a visina jamstava koje daje država na 20 posto BDP-a. Vlada je svjesna da u iduća tri mjeseca može doći do vrlo zaoštrenih prilika u Europi i na to moramo biti spremni, rekao je Gaspari obrazlažući potrebu da vlada i parlament u sadašnjem sastavu, unatoč prijevremenim izborima koji se održavaju 4. prosinca, preuzmu odgovornost i potvrde predložene mjere bez političkih predizbornih kalkulacija. (Hina/HT)
Foto: Bobo/Pixsell