U emisiji Hrvatske televizije "U krupnom planu" zadarski nadbiskup Želimir Puljić ocijenio je da je slučaj samostana Dajle unutarcrkveno pitanje, dok su odvjetnik Veljko Miljević, bivši hrvatski veleposlanik Drago Kraljević te sociolog Krunoslav Nikodem ustvrdili da to nije samo unutarcrkveno, nego i pitanje hrvatske države, a teolog Frano Prcela da je to i javna tema.
Slučaj Dajle po sebi je unutarcrkveno pitanje koje se tiče Porečko-pulske biskupije i možda nije primjereno miješati se u stvar ako nitko ne traži pomoć - izjavio je nadbiskup Puljić za HTV, pri čemu je voditelj napomenuo da je izjava snimljena prošlog tjedna. Puljić smatra da nije primjereno da se jedna civilna udruga parniči s biskupijom po sudovima nego da se stvar rješava po višim evanđeoskim normama. To su, kaže, njegove želje i očekivanja, jer se samo tako, kako je dodao, može pomoći biskupu Milovanu koji je u teškoj i stresnoj situaciji, a tako se može pomoći i u rješavanju tog pravnog spora koji nanosi štetu svima. Puljić je izrazio žaljenje što je slučaj Dajla poprimio takve razmjere te nanosi štetu i crkvi i njenim službenicima i njezinim predstavnicima u Hrvatskoj i Vatikanu, a posebno Svetom Ocu.
Benediktinci su toliko zadužili crkvenu i hrvatsku narodnu povijest
Ne mogu skriti čuđenje što benediktinska Opatija iz Praglie iz Italije preko Kongregacije za posvećeni život u Vatikanu traži odštetu od Porečko-pulske biskupije za dobra kojih su bili lišeni u doba komunizma te nakon izgona iz Istre odštećeni temeljem Osimskih sporazuma iz 1975. - rekao je Puljić i naveo da bi osobno očekivao da biskupu Milovanu čestitaju što im je povratom oduzetih dobara ponovno omogućen povratak u Dajlu gdje su dobrotom i darovnicom grofa Grisonija započeli svoj kontemplativni život i rad. Benediktinci su toliko zadužili crkvenu i hrvatsku narodnu povijest da je prava šteta što je do tog slučaja došlo. Ali, slučajevi su zato da ih se rješava, ne samo pravnim normama nego evanđeoskim duhom, posebice duhom posvećenog života - rekao je Puljić i ustvrdio kako je Kongregacija za posvećeni život, kojoj je na čelu bio kardinal Rode, i kojoj je bio povjeren ovaj slučaj trebala učiniti sve da se on rješava prema višim, evanđeoskim normama.
Benediktinci žele svoje pravo ostvariti po čisto pravnim norma
Gospićko-senjski biskup Mile Bogović, u također ranije snimljenoj izjavi, rekao je kako se Crkva treba u tom slučaju izdignuti iznad pravnih norma i rješavati ga po višim evanđeoskim normama, pogotovo kad se u slučaj uključuje i sam vrh Crkve. Smatra kako Papa u čitav slučaj "nije bio dovoljno upućen" te da je bio pod "jakim utjecajem jedne strane". Crkva mora pokazati da je u stanju prosuđuvati po višim normama - rekao je, napomenuvši budući da benediktinci žele svoje pravo ostvariti po čisto pravnim norma, hrvatska država je dužna štiti i svoje građane i svoj teritorij i ne smije dopustiti da se to rješava negdje drugdje bez njezina aktivna sudjelovanja. Bogović smatra da je do takvog rješenja došlo zbog "neprimjerena lobija talijanske strane" pred crkvenim i državnim nadležštvima. Mislim da je potreba još određeniji i odlučniji stav HBK-a pred Vatikanom u smislu zaštite Porečko-pulske biskupije i biskupa. Bogović je rekao kako će mu biti posebno žao ako se tim slučajem naruši ugled Svetog Oca među Hrvatima te izrazio nadu kako će on "pronaći način kako spriječiti tu golemu štetu Crkvi i hrvatskim vjernicima".
Porečko-pulskoj biskupiji prijeti ovrha
Izdanja dnevnih novina pišu kako je Porečko-pulskoj biskupiji već stiglo na naplatu 500.000 eura, kao prva rata za naknadu štete od 4,05 milijuna eura po Sporazumu o uređenju međusobnih odnosa koji je umjesto porečkog biskupa potpisao španjolski biskup kojeg je imenovao papa Benedikt XVI. mons. Santos Abril y Castello. Na osnovi članka 6. toga sporazuma koji je zaključen 13. srpnja 2011. Biskupija porečka i pulska i župa Dajla solidarno preuzimaju obvezu isplatiti Abbazia di Praglia iznos od 4,050.000 eura - iznos od 500.000 eura dva dana nakon potpisivanja sporazuma, a ostatak u roku od godinu dana. U novinama se navodi da Porečko-pulska biskupija nema novca za prvu "benediktinsku ratu" te joj prijeti ovrha. (Hina/mš)
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL