Predsjednik HSP-a Daniel Srb izjavio je na konferenciji za novinare u Virovitici da vladin program gospodarskog oporavka u 300 dana, koliko je prošlo od njegove objave, nije postigao željene učinke.
Najvažniji uzrok neuspjeha, ustvrdio je, poremećeni su odnosi unutar HDZ-a, koji su preneseni na nacionalnu razinu. To je dovelo do blokade državne administracije i državnih tvrtaka koje su trebale biti poluga gospodarskog oporavka i osigurati nova zapošljavanja - dodao je. Smanjena je industrijska proizvodnja, nezaposlenost raste, kao i vanjski dug te nelikvidnost, napomenuo je Srb i istaknuo da su investicije koje je vlada nedavno predstavila dobrodošle, ali nisu dovoljno pripremljene kako bi ove godine postigle uspjeh. Kao neuspjehe vladina programa istaknuo je Zakon o potpori očuvanja radnih mjesta, koji je, ustvrdio je, nakon godinu dana provedbe spasio samo 27 radnih mjesta, a istodobno ih je ugašeno oko 10.000. Program potpore pri kupnji stanova također, rekao je Srb, "nije imao efekata kao ni spajanje raznih državnih agencija".
"Niti mozak radi, niti srce kuca za Slavoniju"
Predsjednik virovitičko-podravske podružnice HSP-a Zvonimir Šimić istaknuo je da je vlada svojim programom gospodarskog oporavka najviše zakinula Slavoniju. Program koji je bio najavljen kao srce i mozak vlade, ustvrdio je Šimić, pokazao je da "niti mozak radi, niti srce kuca za Slavoniju". Predsjednik HSP-ova ogranka iz Orahovice Tomislav Matek istaknuo je da bi se vladin program mogao nazvati "programom gospodarskog nazadovanja". HSP, rekao je, smatra da se državna imovina ne smije davati u dugogodišnje koncesije te da je u izbornoj godini "svaka netransparentna odluka ekonomski pogubna".
Treba privatizirati 25% udjela u državnim tvrtkama
Umjesto davanja koncesije nad Hrvatskim šumama HSP predlaže vladi da u pregovorima s EU-om uvjetuje financiranje razminiranja šuma iz pretpristupnih fondova. Tako bi se, smatra HSP, povećala i drvna masa čijom bi se preradom ojačala drvna industrija i omogućilo otvaranje 10.000 radnih mjesta. Rješenje za izlazak iz gospodarske krize HSP, među ostalim, vidi u restrukturiranju državnih tvrtaka radi veće produktivnosti, a država, istaknuo je Matek, treba izaći iz vlasničke strukture poduzeća u kojima ima više od 25 posto udjela. Tako bi se, zaključio je, rasteretila vlasničkih obveza, a ujedno bi smanjila i utjecaj na upravljanje. (Hina/mš)
Foto: Marin Franov/PIXSELL