Napredak u suzbijanju korupcije može se postići čak i u uvjetima najvećih izazova, navodi se u novom izvješću Svjetske banke. U vremenu kad se dosad najveća sredstva za hitne situacije aktiviraju za borbu protiv pandemije bolesti COVID-19 izvješće nudi novi pogled na neke od najefikasnijih pristupa i instrumenata za povećanje odgovornosti vlasti.
Izvješće Enhancing Government Effectiveness and Transparency: The Fight Against Corruption („Povećanje učinkovitosti i transparentnosti vlasti: Borba protiv korupcije”) usmjereno je na načine povećanja učinkovitosti strategija za borbu protiv korupcije u najzahvaćenijim sektorima. Ono služi kao referentni vodič za kreatore javnih politika i predvodnike u borbi protiv korupcije jer je potrebno dodatno pooštriti primjenu tradicionalnih instrumenata.
Zbog pandemije Covida-19 države žurno troše velika sredstva za hitne situacije u cilju oporavka gospodarstva te zaštite siromašnih i ranjivih koji su nerazmjerno teško pogođeni krizom. U trenutku kad počinju raditi na otpornijem i uključivom oporavku presudno je da razborito i transparentno koriste ograničene resurse”, rekla je direktorica Svjetske banke Mari Pangestu. „Napredak je moguć u svim okruženjima, te s našim partnerima u vladama, civilnim društvima i privatnom sektoru predano radimo na borbi protiv korupcije i njezinih nagrizajućih učinaka.
Dio dosad najvećih sredstava za hitne situacije koja se ulažu u suzbijanje pandemije Covida-19 potrošen je, a da se pritom nisu poštovali redovni sustavi provjera i kontrola. Iako je ta žurnost razumljiva, bez odgovarajućih kontrola države se izlažu različitim koruptivnim rizicima koji mogu umanjiti učinkovitost njihovih mjera. Kako bi se potaknula veća odgovornost, u izvješću se države poziva da što brže i transparentno iznose svoje mjere, provode pravila, otklanjaju povrede i rješavaju probleme.
Izvješće uključuje pet ključnih tematskih područja, odnosno javnu nabavu, infrastrukturu, državna poduzeća, carinu i pružanje usluga, te horizontalne teme kao što su inicijative za otvorenu vlast i digitalizaciju javne uprave (GovTech), s primjerima studija slučaja iz cijelog svijeta. Time će se službenicima u javnom sektoru i civilnom društvu dati modularni skup pristupa i alata koje mogu preuzeti i prilagoditi specifičnom kontekstu svoje zemlje.
Iz studija slučaja u izvješću vidljivo je da su mjere za suzbijanje korupcije često oportunističke, odnosno da su usmjerene na specifična područja ranjivosti gdje i kad to politika dopušta. Međutim, čak i kad se čini da mjere imaju ograničeni učinak, one mogu biti važan temelj za budući napredak.
Institucije su nevjerojatno važne za provedbu javnih politika, uključivanje civilnog društva i osiguranje veće transparentnosti u poslovima države”, rekao je Ed Olowo-Okere, globalni direktor Svjetske banke za javno upravljanje. „U globalnom izvješću naglašava se važnost dopunjavanja tradicionalnih metoda rješavanja korupcije naprednima, kao što su GovTech i e-Nabava, kako bi se korupcija uklonila čak i u najizazovnijim i najosjetljivijim okruženjima.
Grupacija Svjetske banke, jedan od najvećih izvora financiranja i znanja za zemlje u razvoju, poduzima opsežne i brze mjere kako bi zemljama u razvoju pomogla u jačanju njihova odgovora na pandemiju. Podupiremo javnozdravstvene intervencije, radimo na osiguranju nabave ključnih materijala i uređaja te pomažemo privatnom sektoru da nastavi poslovati i zadrži radna mjesta. U 15 mjeseci osigurat ćemo financijsku potporu u iznosu do 160 milijardi USD kako bismo u više od 100 zemalja pomogli u zaštiti siromašnih i ranjivih, pružanju potpore poduzećima i poticanju gospodarskog oporavka. To uključuje 50 milijardi USD novih sredstava IDA-e u obliku bespovratnih sredstava i izrazito povoljnih zajmova. PS/SŠ