Znamo da Ina noćas nije mijenjala cijene naftnih derivata, no ostali distributeri su uglavnom povećali cijene od dva do tri posto, pa eurosuper 95 BS na postajama OMV-a, Lukoila, Petrola ili Tifona od danas košta 9,57 kuna po litri, za razliku od Ininih 9,31 kunu.
Odluka da Ina ne mijenja svoje cijene posljedica je poslovne politike Ine u koju se Ministarstvo ne miješa, odgovorili su iz Ministarstva gospodarstva na upit o aktualnim cijenama naftnih derivata i nekim špekulacijama kako je vlada utjecala na Inu da ne povisi cijene derivata.
Te je špekulacije danas u Rijeci odbacila i premijerka Jadranka Kosor.
Iz Ministarstva gospodarstva podsjećaju da cijene određuju distributeri/trgovci u skladu s Pravilnikom o utvrđivanju cijena naftnih derivata te da Ministarstvo "samo kontrolira da li su te cijene utvrđene u skladu s Pravilnikom, odnosno one moraju biti ispod ili na najvišoj razini cijena utvrđenih Pravilnikom".
Sve u skladu sa zakonom
Iz Ine, čije su cijene sada niže od ostalih distributera, tek su kratko odgovorili kako maloprodajne cijene korigiraju sukladno Pravilniku "te se u tom smislu Inine cijene nalaze u dozvoljenom rasponu".
Druge naftne kompanije ne žele komentirati poslovne aktivnosti konkurencije i ističu da se i same pridržavaju Pravilnika.
Ina nije mijenjala ni svoje cijene dizelskih goriva pa eurodizel BS i dalje prodaje po 8,57 kuna po litri, a eurodizel BS class po 8,62 kune, dok su ostale veće kompanije cijene svojih eurodizela povećale oko tri posto, a najviša im je cijena eurodizela BS 8,87 kuna.
Cijene naftnih derivata u Hrvatskoj se korigiraju svakih 15 dana na temelju Pravilnika o utvrđivanju cijena naftnih derivata, a korekcija ponajviše ovisi o kretanju cijena derivata na tržištu Mediterana i kretanju tečaja dolara prema kuni. Po pravilniku, najviše je dopušteno maksimalno dvotjedno povećanje ili smanjenje cijena tri posto u odnosu na prijašnju maksimalno dopuštenu razinu maloprodajne cijene.
Iz Ministarstva gospodarstva podsjećaju da je u tijeku donošenja izmjene Zakona o tržištu nafte i naftnih derivata. Nakon donošenja tog Zakona donijet će se i novi Pravilnik o utvrđivanju cijena naftnih derivata kojim će formiranje cijena biti liberalnije nego do sada i baš zbog toga će se najviše razine cijena dozvoljene Pravilnikom objavljivati na web stranicama Ministarstva - kažu. (Hina/MJ)